Турската полиция използва сълзотворен газ, за да разпръсне демонстранти, които протестираха пред парламента срещу приемането на нова конституция, повлияна силно от религията.

Групата от около 100 човека се опита да прочете своя декларация. Демонстрантите са държаха плакати с надпис „Турция ще остане светска“.

Полицията е арестувала някои от протестиращите. Подобни акции, като тези в Анкара, се очаква да се проведат и в други градове в страната.

В понеделник председателят на турския парламент Исмаил Кахраман заяви, че ислямска Турция „трябва да има религиозна конституция“, цитиран от Ен Ти Ви.

„Новата конституция няма да се основава на светската система. В конституциите по света секуларизмът присъства във Франция, Ирландия и Турция. Нашата конституция не трябва да избягва религията. Ние сме мюсюлманска страна. Защо трябва да се дистанцираме от религия?”, каза той.

Снимка: Reuters

Според него сегашният начин на живот на цяла Турция се основава на религиозни традиции.

Подготовка на нова конституция на страната е основната точка от програмата на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР). В момента работата по основния закон продължава, като целта е до лятото той да бъде представен в парламента.

Лидерът на ПСР и министър-председател Ахмет Давутоглу заяви, че сегашната конституция е "продукт на ерата на преврати и не отразява текущите реалности." Новият основен закон ще бъде по-демократичен и ще се фокусира върху гражданските права, допълни той.

От ПСР планират да променят и формата на управление на президентска.

Противниците на идеята я определят за „недопустима”, тъй като ще даде много правомощия в ръцете на държавния глава. Това според опозицията ще доведе до увеличение на авторитаризма.

В същото време обаче председателят на парламентарната комисия за конституцията Мустафа Сентоп от ПСР заяви, че не се водят дискусии за премахването на секуларизма от основния турски закон.

Снимка: Reuters

След преизбирането си на изборите в Турция през ноември миналата година, правителството си постави като приоритет ревизия на настоящата турска конституция, която беше ратифицирана през 1982 г. по времето на военното управление на страната от 1980 г. до 1983 г.

Опозицията в Турция е против промените в основния закон, тъй като те ще дадат повече изпълнителна власт в ръцете на настоящия държавен глава Реджеп Ердоган.

Междувременно върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика

Могерини заяви по-рано днес, че Анкара все още е далеч от членство в ЕС.

 „Ние сме далеч от това“, каза тя пред френската радиостанция „Франс-ентер“, отговаряйки на въпрос за сроковете за влизане на Турция в Евросъюза.

Могерини напомни, че в момента дори още не е решен въпросът с безвизовия режим за турските граждани в Шенгенската зона.

Снимка: Reuters

Заедно с това Могерини е убедена, че преговорите между Брюксел и Анкара са „полезни преди всичко за самата Турция“.

„Убедена съм, че преговорите с Турция за влизане в ЕС са единствената възможност да се помогне на тази страна да се модернизира, спазвайки фундаменталните права, включително свободата на словото и медиите“, добави външният министър на ЕС.