Турбуленциите по време на самолетните полети ще се увеличават в бъдеще, в резултат на глобалните климатични изменения, които водят до промяна на въздушните течения, съобщава АФП, като цитира проучване на британски учени от Центъра за атмосферни науки към университета в Рединг.
Атмосферните турбуленции причиняват наранявания на стотици пътници всяка година, понякога дори фатално и причиняват повреди на летателните апарати, които костват на авиоиндустирията средно по 150 млн. долара годишно.
„Климатичните изменения не просто затоплят повърхността на Земята, но и променят ветровете в атмосферата на височина до 10 км, където летят самолетите” цитира агенцията думите на съавтора на проучването Пол Уилямс от Университета в Рединг.
„Това прави атмосферата по-податлива на нестабилностите, които създават въздушните турбуленции”, обяснява ученият.
„Нашето проучване предполага, че сигналът „затегнете предпазните колани” ще се появява все по-често в следващите десетилетия”, допълва Пол Уилямс.
Въздушните турбуленции, които са невидими за човешкото око е не могат да бъдат засечени от сателит или традиционен радар, са свързани с въздушните потоци, които се очаква да се ускорят с климатичните изменения.