Докато телевизионните камери показваха постиженията на атлетите, те пък създадоха един напълно нов спорт, наречен „Туитърлимпикс”.

Какво е "Туитърлимпикс"?

Олимпиадата в Лондон ще се запомни с многото постижения, отбелязва телевизия Скай нюз. Заедно с всички златни медали изглежда обаче, че трябва да бъде връчен и друг: за „Най-туитър игри”.

Социалната мрежа „Туитър” отчете рекорден брой потребители, говорещи за Лондон 2012 и се превърна в арена за дискусии. Началото бе поставено от режисьора на церемонията по откриването Дани Бойл. Той неколкократно написа в микроблога си “запазете изненадата”, като приканваше хилядите фенове да изчакат до началото.

А по време на самата церемония създателят на трите „w” сър Тим Бърнърс-Лий написа: “Това е за всички: #london2012#oneweb #openingceremony.”

Шампион и в "Туитър"

Освен че спечели три златни медала и призова всички да го наричат „жива легенда”, Юсейн Болт постави рекорд и в „Туитър”. Името му е споменавано в социалната мрежа повече от 1 300 пъти в секунда след финала на 200 метра при мъжете.

Германска джудистка защити Болд, като... наби мъж в публиката. Зрителят хвърли бутилка на пистата малко преди старта, а джудистката написа по този повод в „Туитър”: „Пиян зрител метна бутилка на пистата. НАБИХ ГО...невероятно!”.

Не стана ясно само кое е „невероятното”, че е метнал бутилката или че е изял пердаха след това.

Любовни трепети

Британската велосипедистка Лаура Трот се обърна към „Туитър”, след като камерите я хванаха да се целува със съотборника й и двоен олимпийски шампион Джейсън Кени: „Вече е ясно че аз и @JasonKenny107 излизаме. Отскоро е, но не искахме да се разсейваме преди Игрите”.

Друг техен съотборник пък не можеше да се отскубне от „Туитър” дори по време на подготовката си за състезания: „Знам че казах, че ще съм извън „Туитър” до утре, но...”.

Да споделиш мъката

Атлетите споделяха и разочарованието си от загубата. Подкрепяха се и не бяха рядкост туитове като: „Моите хора бяха върха – нямаше какво повече да направим... Просто им е липсвало малко късмет.

Внимавай какво пишеш

Някои постове обаче не бяха безобидни. 17-годишен младеж написа коментар по адрес на младата надежда на британските скачачи Том Далей, който принуди полицаите да го разпитат. Том от своя страна спечели вниманието на хиляди фенки по целия свят. Една от тях стана певицата Черил Коул. Красавицата помоли 18-годишния спортист да я научи да скача... като него.

Забрана да посети Олимпиадата получи гръцка спортистка, която обиди чернокожите малко преди да замине за Лондон. Швейцарският футболен национал Михел Морганела пък бе отстранен след расистки постове за южнокорейците.

Желанието на зрителите да споделят всичко веднага предизвика и куриозен случай. Засиленият трафик по време на състезанията по колоездене обърка GPS системата за проследяване на състезателите. Организаторите бяха принудени да помолят феновете да охладят „Туитър” манията си.