Цените на енергоносителите в Европа ще останат до три пъти по-високи, отколкото в САЩ през следващите 20 години, предупреждава главният икономист на Международната агенция за енергия (МАЕ) Фатих Бирол, цитиран от „Ройтерс”. Според него тенденцията може да бъде прекъсната, ако Старият континент разработи местно производство и увеличи ефективността.
Притесненията сред европейските държави за влиянието на енергийните разходи върху затруднената им промишленост се засилват, като някои страни-членки на ЕС обсъждат замразяване на цените и премахване на субсидиите за възобновяема енергия.
Разликата може да намалее, но ако не бъдат взети нови мерки, цените на газа в Европа ще бъдат два до три пъти по-високи от цените в САЩ през следващите 20 години, заявил Бирол на среща в Брюксел.
„Конкурентоспособността ще бъде повече от проблем за много страни. Днес е главоболие. Утре ще бъде мигрена за европейските икономики, ако не бъдат взети мерки", е отбелязал той.
Най-големите различия в цените са при газа, тъй като САЩ се възползват от революцията при шистовия газ, но и цените на електричеството в Европа също са около два пъти по-високи в сравнение със САЩ, защото се използва газ за производството на електроенергия.
Европейската комисия анализира влиянието на енергийните цени върху страните членки на съюза и е посветила две срещи на върха на енергетиката и конкурентоспособността в началото на идната година. През януари ЕК също така ще публикува енергийните и климатичните си цели до 2030 г.