Въпреки проблемите в образователната сфера, България е сред държавите в света с най- високо ниво на грамотност според доклад на ООН. За сравнение, в една от най-любимите туристически държави в Африка, всеки трети кениец не може да чете и пише.
За някои деца в Кения ходенето на училище не е даденост, а ценност, за която трябва да се борят.
Основното образование в Кения е безплатно и задължително, но не и гимназиалното. Затова в областта Нджоро, например, гимназистите са над шест пъти по-малко в сравнение с децата в основните училища.
За децата е трудно да тръгнат на училище в ранна възраст. Често селищата са отдалечени и се налага учениците да вървят по няколко километра в едната посока. Трябва да са достатъчно силни, за да издържат физически.
„От мястото, където живея до тук са 6-7 километра”, разказва Мали и допълва, че не се страхува да ходи в тъмното, но момичетата са малко.
Инцидентите по пътя не са изключение.
„Някои от тях идват сутрин и по път за вкъщи изчезват. И ние никога не разбираме какво се е случило с тях”, обяснява учителят по бизнес и християнство Денис Кизито.
Често причината за изчезванията са, че момичетата са отвлечени за булки. Обичаят се практикува в някои общности, а момичетата по пътя към училище или обратно са лесна мишена.