Руският космонавт Олег Кононенко, американският астронавт Доналд Петит и холандецът Андре Кейперс, които работиха 192 дни на Международната космическа станция се завърнаха успешно на Земята с кораба "Съюз ТМА-03М". В Казахстан ги очакваше спасително-издирвателна група, три самолета и 12 хеликоптера.
В МКС остават двама руски космонавти и един американски астронавт, които ще посрещнат на 17 юли следващия космически кораб "Съюз". С него на МКС ще пристигнат руснак, американка и японец.
Експедицията, в която участваха тримата, бе много наситена. Екипажът прие и разтовари два руски товарни космически кораба "Прогрес", а също третият европейски от серията ATV "Амалди".
Американският астронавт Петит с помощта на колегите си изпълни историческа мисия - с манипулатор скачи с МКС първия частен космически кораб "Дракон" на американската компания "Спейс Екс". Няколко дни по-късно двата космически апарата бяха разкачени и "Дракон" се завърна на Земята.
Екипажът извърши на орбита редица научни изследвания. Само руската научна програма включваше 21 експеримента, сред които някои се правят за пръв път. Един от тях е "Константа", с който се определя поведението на живата материя в космоса.
На Земята бяха доставени човешки кости, качени на орбита през юни миналата година в рамките на експеримента "Калций". С помощта на части от човешки кости учените искат да изследват причините и динамиката на намаляване на количествата на калция в костната тъкан по време на продължителни полети, за да решат един от най-болните въпроси за медиците - да се осигури здравето и добрата работоспособност на участващите в продължителни космически полети. На Земята бяха доставени още отгледани в космоса бактерии.