Един трилион долара се дават годишно за подкупи по света. Статистиката изнесе ръководителят на Международната академия за антикорупция (IACA) Мартин Кройтнер, който представи дейността, целите и приоритетите на организацията в Националния институт на правосъдието. Академията е съвместна инициатива на Австрия, Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ), Службата на ООН за борба с наркотиците и престъпността и на други институции и неправителствени организации. Българските съучредители са Министерството на правосъдието и МВР.

Според данните изнесени от Кройтнер гражданите на близо две трети от държавите смятат, че корупцията в тях се е увеличила в последните три години. В 8 от 10 държави считат политическите си партии за корумпирани, 50% определят правителството си за неефективно.

Всяка година между 7 и 8% от Брутния вътрешен продукт в Европа се губи в подкупи, следва Азия със 17%, положението е най-тежко в африканските държави, където 25% от БВП потъва в подкупи.

Най-податливи на корупция са политическите партии и съдебната власт, но според Кройтнер "не трябва да се преувеличава влиянието на медиите в борбата с корупцията. В много държави те съвсем не са онзи независим орган, който да поведе тази борба. Често медиите са свързани със спонсори и с политическите сили и това ги прави част от проблема.”

За 71% от европейците корупцията е проблем в собствената им държава, 73% от тях смятат, че тя се е повишила в последните години. 79% от българите смятат, че корупцията е част от икономическия живот у нас. В Гърция хората, които са убедени в това са 98% от населението. Като основна причина за корупцията се изтъква връзката между политиката и бизнеса.