В Международния трибунал на ООН по морско право започва днес процесът по иска на Холандия да се признае за неправомерно задържането в Русия на кораба "Арктик сънрайз" - собственост на природозащитната организация "Грийнпийс", заедно с всички лица на борда му. Това заяви председателят на трибунала Шунджи Янаи, предаде Интерфакс.

Представители на Русия няма да присъстват на заседанието. "Това е голям проблем, но трябва да започнем процеса, за да бъде освободен корабът на "Грийнпийс", дори и без да участва Русия", обясни Янаи.

Руското външно министерство съобщи по-рано, че ратифицирайки конвенцията на ООН по морско право през 1997 г., федерацията е направила уговорка, според която не приема процедурите, водещи до задължаващи страните решения, по спорове за суверенните права и юрисдикцията на държавите. Русия "упражнява точно такава юрисдикция" в случая с "Арктик сънрайз", посочи ведомството, според което активистите на "Грийнпийс" са "нарушили руското законодателство за изключителната икономическа зона и континенталния шелф".

"Русия обаче остава отворена за уреждане на възникналата ситуация", цитира Интерфакс коментара на министерството. Холандският външен министър Франс Тимерманс заяви впоследствие, че страната му разчита съдбата на активистите от "Грийнпийс", задържани в Русия, да бъде решена извънсъдебно. Той каза, че Холандия "води неформални преговори по въпроса", без да добави подробности, и съобщи, че очаква присъдата на Международния трибунал на 21 ноември.

30-те души от екипажа на "Арктик сънрайз" са в руски следствени изолатори, откакто корабът бе задържан от бреговата охрана след протест край руска нефтена платформа на 18 септември. Те бяха обвинени в пиратство, наказвано с до 15 години затвор, но после обвинението бе променено в хулиганство, за което максималната присъда според медиите е 7 години.