Президентът на САЩ Доналд Тръмп предприе действия за разширяване на достъпа до ин витро оплождане. Този ход вероятно ще бъде приветстван от много американци, но рискува да предизвика отпор от страна на консерваторите и религиозната десница, пише БГНЕС, цитирайки АФП.
Лидерът на Републиканската партия подписа указ, с който дава на съветниците си 90 дни, за да намерят препоръки за защита на достъпа до ин витро и „агресивно“ намаляване на джобните и застрахователните разходи за лечението.
„Моята администрация признава важността на създаването на семейство и като нация нашата обществена политика трябва да улесни любящите и копнеещи майки и бащи да имат деца. Американците се нуждаят от надежден достъп до ин витро оплождане и от по-достъпни възможности за лечение“, се посочва в заповедта.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Малко след подписването ѝ Тръмп заяви: „Мисля, че жените и семействата, съпрузите, са много благодарни за това“.
Президентът - чийто главен дарител и съюзник милиардерът Илон Мъск има няколко деца от ин витро - отдавна има противоречиви позиции по отношение на репродуктивните права.
Той често се хвали, че е назначил съдии от Върховния съд, които са сложили край на федералната защита на достъпа до аборти през 2022 г. - сеизмичен ход, който го превърна в герой за движението против абортите, което от десетилетия води консервативните избиратели до урните.
Но той си навлече яростта на същото това движение, когато по време на миналогодишната президентска кампания обяви, че при втори мандат ще осигури безплатно ин витро, и заяви, че е „бащата на ин витрото“.
По това време Тръмп изрази притеснения, че републиканците не са в крак с избирателите по този въпрос.
Републиканците са разделени по отношение на лечението на безплодието, като инвитро оплождането. Мнозина ги приветстват като стимул за американските семейства.
Други, които твърдо вярват, че животът започва от момента на зачеването, се противопоставят на тази процедура, тъй като тя може да доведе до създаването на множество ембриони, от които не всички се използват.
Почти всички републиканци в Сената гласуваха против осигуряването на достъп до ин витро оплождане при гласуването през юни миналата година - включително тогавашният сенатор от щата Охайо Джей Ди Ванс, който сега е вицепрезидент на Тръмп.
Активистите за репродуктивни права се опасяваха, че решението на Върховния съд относно абортите застрашава ин витро оплождането, особено след като миналата година съд в Алабама постанови, че замразените ембриони могат да се смятат за хора, което доведе до кратка пауза на лечението в няколко клиники.
Съперничката на Тръмп от Демократическата партия Камала Харис беше поставила репродуктивните права в центъра на предизборната си платформа, като предупреди, че действията на Тръмп по отношение на абортите също застрашават достъпа до лечение на безплодие.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK