Президентът на САЩ Доналд Тръмп отново потвърди, че e сериозен в желанието си Канада да стане 51-ви щат на САЩ в интервю, излъчено по време на подгряващото шоу на Супербоул, пише БТА, позовавайки се на сп. „Тайм“.
„Да, така е“, потвърди Тръмп пред водещия Брет Байер от телевизионния канал „Фокс Нюз“, който го попита дали коментарите му относно евентуално анексиране на Канада „са реални“ - както неотдавна предупреди канадският премиер Джъстин Трюдо.
„Мисля, че за Канада би било много по-добре да бъде 51-ви щат, защото за сметка на Канада губим по 200 милиарда долара годишно. И аз няма да позволя това да се случва“, заяви той. „Защо плащаме по 200 милиарда долара годишно, което по същество е субсидия за Канада“, попита риторично Тръмп.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
САЩ не субсидират Канада, а купуват продукти от богатата на природни ресурси страна, включително суровини като петрол, посочва „Тайм“. Макар че търговският дефицит е нараснал през последните години до 72 милиарда долара в полза на Канада през 2023 г., той до голяма степен отразява американския внос на канадска енергия, отбелязва списанието.
Tръмп обаче смята, че канадската територия, която разделя континенталната част на САЩ от Аляска, трябва да изчезне и Хаваите да останат единственият отделен от останалата част на Америка щат, коментира Асошиейтед Прес.
Каква е процедурата
Агенцията посочва, че за да се случи това, Конгресът на САЩ трябва да одобри приемането на Канада като нов щат. Необходимо е това да бъде подкрепено от обикновено мнозинство в Камарата на представителите, но правилата на Сената изискват минимум 60 гласа "за" в 100-членната горна камара на американския законодателен орган, за да се внесе законопроект в пленарната зала - непреодолим праг за множество значими закони.
Всяка мярка за одобряване на нов щат, която премине през Конгреса, ще трябва да бъде подписана и от президента. В случая с Канада Тръмп даде ясно да се разбере, че ще има желание да го направи. В момента в законодателния орган обаче няма внесено законодателство, което би задействало процедурата по отправяне на покана към северния съсед на Америка да стане щат, отбелязва АП.
Повечето канадски лидери меко казано се противопоставят на идеята страната им да се превърне в щат на САЩ, коментира новинарската агенция. Премиерът на Онтарио Дъг Форд, който ръководи най-многолюдната канадска провинция, дори отправи контрапредложение към Тръмп.
„Какво ще кажете, ако купим Аляска, и едновременно с това да вземем Минесота и Минеаполис“, предложи с ирония той, добавяйки относно предложението на Тръмп: „Това не е реалистично“.
Повечето щати стават част от Америка, след като Конгресът приема молба от местен териториален законодателен орган, който често самият Конгрес е предложил да бъде сформиран като част от процеса, обяснява АП. Вероятно Канада би трябвало да произведе референдум, за да оцени интереса на гражданите си към присъединяването към САЩ, преди изобщо да започне работата по по-техническите аспекти на процеса - а подобен референдум почти сигурно не би бил одобрен.
Макар и да не разглеждат пряко въпроса за присъединяването на Канада като 51-ви щат, социологически проучвания на "Галъп" и "Пю Рисърч" от миналата година показват, че американците имат преобладаващо положително мнение за Канада. Канадците също имат по-скоро положително, отколкото отрицателно мнение за САЩ, въпреки че тази положителна тенденция е по-слабо изразена.
Заплахите на Тръмп, че ще наложи мита, обаче накараха канадците да се почувстват предадени, а спортните фенове в Канада започнаха да изразяват недоволството си, като освиркаха националния химн на САЩ по време на мачове от Националната баскетболна асоциация и Националната хокейна лига, посочва АП.
Други идеи за 51-ви щат
Преди Тръмп да встъпи в длъжност за втория си мандат дебатите около добавянето на 51-ви щат традиционно се съсредоточаваха около Пуерто Рико и Вашингтон, окръг Колумбия, отбелязва агенцията.
Пуерто Рико е американска територия и нейните избиратели вече са одобрили присъединяването към САЩ на няколко необвързващи референдума. В Конгреса многократно са внасяни предложения за приемането на територията като нов щат, но те не са били одобрявани.
Жителите на Вашингтон, окръг Колумбия, също гласуваха в подкрепа на предложение столичният федерален окръг да бъде обособен като щат и одобриха конституция на щата и предложение за очертаване на границите му. Законопроект за приемане в съюза на Вашингтон, окръг Колумбия, бе приет от контролираната от демократите Камара на представителите още през 2021 г., но не и от Сената.
Сега републиканците контролират и двете камари на американския законодателен орган, което означава, че те вероятно ще се противопоставят на приемането на щати като Пуерто Рико или Вашингтон, окръг Колумбия, в които би било вероятно мнозинството от хората да гласуват за демократите, отбелязва агенцията.
Отпор и от вероятната бъдеща власт в Канада
На митинг в Отава през уикенда с мотото „Канада на първо място“ лидерът на канадските консерватори Пиер Поалиевър, който е фаворит за следващ премиер на страната, също разкритикува желанието на Тръмп да направи Канада 51-ви щат и предупреди, че е готов да защитава канадците на всяка цена, пише сп. „Нюзуик“.
„Нека бъда ясен: Ние никога няма да бъдем 51-ви щат. Ще поемем всякакво бреме и ще платим всякаква цена, за да защитим суверенитета и независимостта на нашата страна. Бавно се гневим и бързо прощаваме. Но никога не бъркайте нашата доброта със слабост. Ние сме кротки, но и направени от стомана“, заяви Поалиевър.
По-късно той се обърна и към американците, като заяви, че те разчитат на Канада за нейния петрол, газ и важни изкопаеми минерали. „Извършете непровокираната атака срещу нашата икономика и вашите потребители ще плащат повече, а работниците ви ще печелят по-малко. Цените на бензина ще скочат до небето. Ще превърнете верния си приятел в обиден съсед, принуден да се съревновава с мита и да търси приятели другаде. И двете ни икономики ще отслабнат, ще останат по-малко пари за отбрана и сигурност, а враговете ни ще станат по-силни“, предупреди Поалиевър.
Канадският министър на отбраната Бил Блеър също реагира остро на постоянните увертюри на Тръмп относно присъединяването на Канада към САЩ по време на срещата на Контактната група по въпросите на отбраната на Украйна в Брюксел миналата сряда.
Блеър нарече коментарите на Тръмп „обидни“, но заяви, че не смята, че Канада е „искрено заплашена“. „Едно от нещата, за които смятам, че трябва много ясно да дадем на всички да разберат, включително на г-н Тръмп, е, че канадците винаги ще отстояват нашата нация, нашата държавност“, каза той. „Готови сме да се защитаваме при необходимост, а това винаги понякога изисква жертви“, добави той.
В крайна сметка повечето експерти се съмняват, че границите между двете страни ще се променят в една или друга посока в обозримото бъдеще, но отношенията между САЩ и Канада вероятно ще останат хладни на фона на заплахите за налагане на мита, заключава „Нюзуик“.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK