Президентът на САЩ Доналд Тръмп е готов да подпише нов законопроект за сурови санкции срещу Русия, който ястребите от Републиканската партия прокарват от месеци. Но ще го направи само ако в него бъдат включени промени, които му дават по-голям контрол, пише "Политико" в анализ, цитиран от БГНЕС.
Високопоставен представител на администрацията, пожелал анонимност, заяви пред „Политико“, че „на концептуално ниво има отвореност“ към законопроекта на сенатора Линдзи Греъм (Републиканец от Южна Каролина), но уточни, че според Белия дом законодателството трябва да съхрани президентските правомощия за водене на външна политика.
Настоящата версия на законопроекта позволява на президента да отмени 500-процентно мито върху страни, които купуват руски петрол и уран, за срок до 180 дни. Греъм съобщи във вторник, че се е съгласил на редакция, която да предвиди и възможност за второ освобождаване, под контрола на Конгреса.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Администрацията на Тръмп иска да засили правомощията на президента по отношение на освобождаването от санкции, така че Конгресът да няма право да ги оспорва, ако президентът реши да ги отмени.
„Настоящата версия поставя решенията на президента по външната политика под микромениджмънт от Конгреса чрез механизъм за съвместна резолюция за неодобрение… Това за нас е неприемливо“, заяви официалният представител. „Администрацията няма да позволи да бъде управлявана в детайли от Конгреса в сферата на външната политика. Законът трябва да предоставя пълни правомощия за освобождаване.“
Готовността на Тръмп да се ангажира с Конгреса относно решение за санкциите е отражение на растящото му разочарование от руския президент Владимир Путин, който – по думите му – е отхвърлил опитите за преговори за прекратяване на войната в Украйна.
„Президентът заложи репутацията си на човек, който може да договори всичко, навсякъде – а Путин го изложи“, каза близък до Белия дом републикански стратег.
Тръмп заяви, че Путин „му пробутва пълни глупости“ и че „много сериозно“ разглежда законопроекта за санкции. Председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън подкрепи инициативата.
„Владимир Путин не показва готовност за разумен диалог и за сериозно посредничество в мирния процес. Трябва да му изпратим ясно послание“, каза Джонсън.
Лидерът на мнозинството в Сената Джон Тюн показа предпазливост, като заяви, че има „съществен напредък“ в работата с Белия дом, но подчерта необходимостта да се получи пълната подкрепа на Тръмп. Той допълни, че мярката може да бъде внесена в пленарната зала още този месец, но не даде гаранции.
Изказванията на Тръмп, че всякакви допълнителни санкции срещу Русия ще бъдат „по мое усмотрение“, подчертават това, което съветниците му определят като основен приоритет – запазване на максимална гъвкавост и пълен контрол върху политиката на САЩ към Кремъл.
Двама източници, запознати с преговорите в Конгреса, твърдят, че въпреки общата подкрепа на Белия дом за законопроекта, все още няма споразумение относно обхвата на правото за освобождаване от санкции. Тюн потвърди, че формулировката относно това право остава предмет на преговори: „Все още работим с тях“, каза той. „Опитваме се да постигнем съгласие.“
Попитан за актуалното състояние на нещата, Белият дом препрати журналистите към думите на президента.
До момента контролираният от републиканците Конгрес демонстрира изключителна отстъпчивост към исканията на Тръмп, одобрявайки неговия мащабен пакет за данъци и разходи и подкрепяйки действията му в сферите на търговията, имиграцията и военните правомощия. Затова администрацията очаква законопроектът за санкциите да бъде оформен по начин, който устройва Тръмп – дори това да означава, че законодателите ще се откажат от собствената си роля в неговото прилагане. Това бележи обрат в сравнение с първия мандат на Тръмп, когато санкционен закон срещу Русия включваше механизъм за парламентарен надзор.
Освен че иска да ограничи възможността на Конгреса да му се противопоставя по външнополитически теми, Тръмп настоява за гъвкавост и за да запази отворена врата към потенциално споразумение с Путин.
Греъм посочи, че според него Тръмп подкрепя законопроекта му: „Президентът иска освобождаване от санкции – получава го. Той контролира как ще бъдат приложени.“
„Каза ми, че това ще бъде полезно“, добави сенаторът. „Искаме да бъдем отбор, да помогнем на президента. Това е опит да му се даде лост, който в момента му липсва.“
Въпреки широката и двупартийна подкрепа за законопроекта в Сената – над 80 съвносители – много републиканци не искат да действат без ясна и недвусмислена позиция от страна на Тръмп.
„Желанието да действаме е реално, но рискът е да прокараме закон, който президентът в крайна сметка няма да иска“, каза друг републикански представител в Конгреса.
Законодателите обмислят да внесат законопроекта около 21 юли, но някои републиканци са скептични към твърденията на Греъм, че „всички са на една и съща вълна“. Те искат да чуят лично от Тръмп.
Особено това важи за представители на вътрешнопартийната фракция „Америка на първо място“, които често се разминават с по-твърдолинейните позиции на Греъм. Сенатор Джош Хоули (Републиканец от Мисури) например заяви, че ще се обади на Тръмп тази седмица, за да чуе мнението му директно: „Знам, че Линдзи каза, че е „за“… но искам лично да разбера какво мисли.“
Друг републикански сенатор, също пожелал анонимност, бе още по-откровен: „Ако президентът е „за“ санкциите – аз също. Но се съобразявам с него.“
„Той е в центъра на всички преговори“, продължи сенаторът. „Днес е разочарован от Путин. Преди беше разочарован от Зеленски. Но е единственият лидер в света, който може да събере двете страни на една маса.“
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK