Коледата е изпълнена с множество традиции. Някои от тях идват от Германия през XVI век, корените на други могат да бъдат открити в Древна Гърция, а трети са продукт на съвременната попкултура.

Знаете ли, че родината на коледната звезда е Мексико? Защо календарът, помагащ на децата да отброяват дните до Коледа, първоначално е съдържал цитати от Библията, а не лакомства? Какво общо има кралица Елизабет I с джинджифиловите къщички? И защо трябва да имаме в гардероба си поне един грозен коледен пуловер?

Ето пет от множеството коледни традиции, без които празникът нямаше да е такъв, какъвто го познаваме:

Коледните звезди

Коледните звезди са един от безспорните символи на празника, подобно на украсената елха. Нейните кадифено зелени листа завършващи с пурпурно червени или бледо златисти цветове са наистина впечатляващи. Това цвете става известно в началото на XIX век, а може би малцина знаят, че неговата родина е Мексико. Изглежда като огромен храст и цъфти през декември.

Култивирано е от ацтеките много преди европейската колонизация на Америка. Те са използвали цветето за различни цели, включително декорация и производство на червено-лилави багрила. Има редица исторически сведения, че са извличали от коледната звезда млечнобяла течност, използвана като лекарство.

Коледната звезда става символ на празниците през XVI век, когато мисионери разпространяват католическата вяра сред местното население в Мексико. В югозападния мексикански град Такско францискански монаси са използвали растението за украса на сцени от Рождество Христово. Според местна легенда бедно момиче на име Пепита осъзнало на път за църквата в навечерието на Бъдни вечер, че е забравила да занесе подарък. Затова тя набира букет от крайпътни бурени като подарък за новородения Исус.

През 1828 г. ботаникът Джоел Робъртс Пойнсет, който бил посланик на САЩ в Мексико, пренесъл растението в своята оранжерия в Южна Каролина и решил да го сподели с приятелите си за Коледа. Така, около 10 години по-късно, то става символ на празниците в края на годината. Днес в целия свят се продават милиони саксии с коледното цвете.

Календарите с лакомства

Корените на ранните версии на тези календари трябва да бъде търсена някъде в Германия. През 1903 г. издателят Герхард Ланд предлага начин на децата да отброяват дните до Коледа, като всеки ден отварят по една „вратичка“ или „прозорче“, за да разкрият пасаж от Библията.

Откакто тези календари придобиха масова популярност през 1920 г., те се развиват и стават по-скоро светски, отколкото религиозни. Пасажите от Библията са заменени с малки ежедневни подаръчета - от малки бутилки вино до лак за нокти. В детския вариант има шоколадови бонбони, фигурки на любими приказни или екшън герои.

Снимка: iStock

Традицията е доста сходна с тази на германските протестанти, които отброявали дните до Коледа чрез ежедневното палене на свещ. По-късно те заменили свещта с поставянето на религиозни изображения. Това довело до създаването на първия календар, където под всеки ден от месец декември се поставял малка икона или рисунка на светец. В крайна сметка се приема, че това е първият известен ръчно изработен календар. Той бил дървен, а годината вероятно е 1851 г., твърдят още историците.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement