На 78 години почина последният човек с железен бял дроб. Повече от 70 години Пол Александър живее с помощта на огромната машина. Като дете – на 6-годишна възраст, той се разболява от полиомиелит - остро вирусно инфекциозно заболяване, известно още като детски паралич.

„Благодарен съм за всички дарения, които получихме за Пол. Те му позволиха да живее без стрес в последните си години. Помогнаха и да покрием разходите за погребението му. Абсолютно невероятно е да четеш всички коментари и да осъзнаваш колко хора са били вдъхновени от Пол. Просто съм изпълнен с благодарност“, коментира неговият брат Филип, цитиран от благотворителната платформа GoFundMe.

Десетки машини, от които стърчат главите на десетки деца

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

През 1952 г. Пол Александър е едно от десетките хиляди деца в САЩ, които се разболяват от вируса. Детският паралич завладява цялата страна. Когато един ден Пол се прибра от игра, майка му веднага разбира, че детето ѝ също е засегнато от страховито заболяване.

Момчето оцелява след ужасната инфекциозна болест чрез трахеостомия - оперативна интервенция, при която се поставя специална тръба в трахеята чрез кожен разрез за осигуряване на дишането.

След това в продължение на 18 месеца Пол Александър остава за лечение в болница в Далас, Тексас. Заедно с много други болни деца, момченцето лежи в огромна 300-килограмова машина, наричана железен бял дроб, която му помага да диша. Из цялата зала са поставени десетки такива машини – от тях стърчат главите на десетки деца.

Междувременно над 58 000 души са засегнати от вирусната инфекция в САЩ, а на над 3000 от тях тя отнема живота. Засегнатите се задушават в агония.

Освен че усеща своите болки, Пол чува и мъчителните викове на останалите пациенти.

Машината, наричана железен бял дроб, е разработена през 1929 г. и е една от първите машини за изкуствена белодробна вентилация с отрицателно налягане, които се използват за дългосрочна терапия.

Тези машини са използвани във времето на полиомелитната епидемия, която засяга света през 40-те години на 20-и век. 

Кадри: Youtube

Пациентите са влизали в голям цилиндричен резервоар, който ги е обгръщал от стъпалата до врата. Гумен уплътнител е затварял горната част на резервоара преди шията на пациента и само вратът и главата му са оставали изложени на околния въздух.

В железните бели дробове с помощта на помпа механично се създава вакуум в резервоара, позволяващ повдигане и разширение на гръдния кош.

Пол Александър прекарва живота си, парализиран от врата надолу

През декември 2023 г. екип на германското издание „Билд“ посещава последния човек в света, който все още живее с железен дроб. Пол Александър прекарва живота си, парализиран от врата надолу.

„Първоначално мислех, че съм мъртъв“, споделя Александър за моментите, в които идва на себе си в апарата след първата си спешна операция. Не може да се движи, не усеща силите в тялото си. Чува как медицинска сестра, която говори с лекар, изрича думите: „Той отдавна трябваше да е мъртъв“.

Кадри: Youtube

Превръща се в адвокат и писател, който се радва на морето и стриптийз клубовете

„Това ме ядоса толкова много! И ме насърчи да оцелея!“. Пол развива желязна воля в могъщата машина от стомана. Той оцелява чрез железния бял дроб, учи успешно и се превръща в адвокат и писател. През деня той успява да превъзмогва дихателните си блокажи и макар че се задъхва, излиза от машината. Приема клиентите си в инвалидна количка и облечен в костюм.

С неудържимото си желание за живот той успява няколко пъти да се качи на самолет, посещава стриптийз клубове, наслаждава се на морето, влюбва се в своя състудентка.

Докато лежи в машината като дете, Пол започнал да рисува с химикал в уста. По-късно използва това умение, за да напише автобиографията си.

И въпреки че техническият напредък по-късно му предоставя други помощни средства, Пол Александър решва да продължи да използва своя „стар парен локомотив“, „старата, гениална машина за дишане“.

Пържено пиле и няколко бири

Мъжът е вписан в Книгата за рекорди на Гинес, тъй като никой друг в света не е живял над 70 години по този начин. А силното му желание за живот, въпреки тежките увреждания, превръщат Пол във вдъхновение за милиони души по света.

И през последните години от живота си той живее в своя железен дроб. Неговата болногледачка Патриша Мортън полага грижи за мъжа в апартамент в Далас. А американецът дори се наслаждава на любимото си ястие от пържено пиле и няколко бири.

„Не залагайте на хазарт живота на децата си”

С издъхването на Пол железният бял дроб също спира да диша. Но двамата оставят общо послание за ваксиниране и към съвременните родители: „Не залагайте на хазарт живота на децата си.

Благодарение на ваксините полиомиелитът вече почти не присъства в света.

Първата масова ваксинация срещу вирусната инфекция е извършена в САЩ през 1957 г. В началото на 60-те години се появява оралната ваксинация - отслабен вирус върху парче захар. Ваксини с мъртви вируси се използват в Германия от 1998 г.

Децата обикновено се имунизират на два, четири и единадесет месеца. Препоръчва се реваксинация между 9 и 14 години. Северна, Южна Америка и Европа вече определят като свободни от детския паралич. През 2007 г. обаче има инциденти в Афганистан, Пакистан, Индия и Нигерия.