По-малко от денонощие остава до окончателното влизане в сила на споразумението между Евросъюза и Турция за спиране на бежанския поток. От утре Гърция ще може да връща чужденци, освен ако те изрично не поискат убежище от властите в Атина.

Експертите по сигурността очакват това да е стъпка за справяне с миграционната криза и да направи Европа по-достъпна, но по официалните пътища.

Въпреки протестите на правозащитните организации, се смята, че мярката ще доведе до намаляване на бежанския натиск към Европа.

От прокуратурата в Елхово, отчитат че мигрантският натиск в района намалява. Малко са групите, заловени след граничната бразда. Хората в близките села обаче са на различно мнение.

За мигрантския поток екипът на bTV разговаря и с шефа на Агенцията по киберсигурност EU-Lisa Крум Гърков. Най-младата европейска структура е позиционирана в Талин. Агенцията управлява големите информационни системи в областта на вътрешната сигурност на съюза.

„За миналата година общият брой на регистрираните мигранти, които са дошли в Европа, е от порядъка на 1 млн. и 400 хиляди, ако си спомням правилно. За момента няма повишение или засилване, но разбира се, както знаете с настъпването на пролетта времето се оправя и съответно хората са по-склонни да рискуват да преминат през Егейско море или през Средиземно море, за да стигнат до Европа".

Така наречената Агенция по киберсигурност действа още по-усърдно след атентатите в Париж и Брюксел.

„Само ще ви дам представа за размера на информационния обмен. Ако не ме лъже паметта това са справки, които са направени в Шенгенската система, за миналата година е почти 3 млрд. Като тук говорим разбира се за справки свързани с всички категории, които се регистрират, защото освен хора, по система се регистрират също така откраднати превозни средства  и много други категории."

По думите на Гърков терористите използват все повече съвременните технологии, за да координират действията си.

За да се повиши сигурността по границите, от Брюксел подготвят концепцията „Смарт Бордърс". Идеята е системата да заработи през 2020 година. Тя ще регистрира всички влизания и излизания от Съюза на граждани от трети страни. Очаква се до 2025 година прекосяванията на външните граници на ЕС да достигнат около 1,5 млрд.