Терор в Нова Зеландия – 49 души загинаха и десетки са ранени при стрелба срещу две джамии в град Крайстчърч. Нападателят излъчва атаката на живо във „Фейсбук” и търси популярност като норвежкия екстремист Андерш Брайвик.
„Нека партито започне!” – с тези думи 28-годишен мъж влиза в джамията „Ал Нур”. Открива огън първо срещу молещите се мъже, после и срещу жените.
Напуска храма, за да смени оръжието си и се връща вътре за още жертви. Всичко предава на живо във „Фейсбук” – цели 17 минути.
Следват изстрели във втора джамия в предградията. Вътре са открити експлозиви. Засега не е ясно дали стреля същият нападател.
Любителски кадри показват момента на задържането на стрелеца след преследване с полицията. Брентън Тарант е задържан по улиците на Крайстчърч – градче с население от 350 хиляди жители и мюсюлманска общност от около 50 хиляди души.
“Мога да потвърдя, че задържаното лице е роден в Австралия гражданин на страната. Австралийските власти се ангажират с този аспект на разследването и ще проведат собствено разследване с всички съпричастни агенции”, каза австралийският премиер Скот Морисън.
Арестувани са още трима, по-късно един е освободен. Има и жена.
„Не сме имали информация за тях. Никоя служба не е имала информация за тези хора”, каза Майк Буш от полицията.
Стрелецът публикува манифест преди атаката в защита на крайнодясна и антимигрантска идеология.
Във видеото му на път за джамията се чува балкански фолклор, а върху оръжието има бели надписи – на латиница и на кирилица.
Изброени са исторически личности и големи битки, завършили с поражение на Османската империя.
Разчитат се и имената на Фружин и на цар Константин II Асен. Посочени са боевете при Шипка и при Булаир от 1913 г., където българска войска побеждава турска дивизия.
В болница са 20 от ранените при нападението.
Жертвите все още се идентифицират. Сред ранените освен новозеландци са граждани на Турция, Саудитска Арабия, Малайзия, Индонезия.
„Това е един от най-мрачните дни в историята на Нова Зеландия. Случилото се е изключителен и безпрецедентен акт на насилие”, коментира премиерът на Нова Зеландия Джасинда Ардърн.
От атаката се спасява бангладешкият национален отбор по крикет, чиито играчи при първите изстрели били до автобус близо до джамията.
В манифеста си стрелецът открито призовава за смърт на световни лидери и посочва имената на германския канцлер, турския президент и кмета на Лондон.
Те от своя страна остро осъдиха нападенията.
Жители на Диарбекир излязоха на протест, а турският президент Реджеп Тайип Ердоган се обърна към Запада. „Очевидно е, че начинът на мислене на убиеца, който напада нашата страна, нашата нация и лично мен, е нещо, което се разпространява като рак в западните общества”, посочи Ердоган.
Германският канцлер Ангела Меркел също осъди атаките.
„Това е атентат срещу мюсюлманите и в този смисъл е атентат срещу демокрацията в Нова Зеландия, срещу отвореното и толерантно общество”, отбеляза тя.
Съпричастност изразиха и британската кралица и папа Франциск. Съболезнования към жителите на Нова Зеландия идват от целия свят. Такива изпратиха и българският президент Румен Радев и българският премиер Бойко Борисов.
Премиерът заяви, че страната ни решително осъжда този ужасяващ акт на нападение срещу невинни хора. Президентът Румен Радев изтъква, че омразата на расова основа и мотивирани от ксенофобия убийства на невинни граждани са отвратителни престъпления срещу човешкия живот и демокрацията.
Няма данни за загинали български граждани, съобщиха от външното ни министерство.
Мисията ни в Канбера, Австралия, която е акредитирана и за Нова Зеландия, е в постоянен контакт със властите там.
Министерството на външните работи препоръчва на българските граждани, пребиваващи в страната, да не правят опити да навлизат в отцепените от полицията райони, стриктно да спазват препоръките на правоохранителните органи и останалите специализирани служби.
При съмнения за засегнати близки, информация може да бъде получена на горещата телефонна линия на новозеландската полиция +64-0800-115-019. При нужда от съдействие, българските граждани, пребиваващи краткосрочно или дългосрочно в Нова Зеландия, могат да се обръщат към посолството на България в Австралия на следните телефони: +612 62869700 и +614 38 005 187 (дежурен телефон в извънработно време).
Сигнали и молби за съдействие при бедствени ситуации на български граждани се приемат денонощно и на телефонните линии на Дирекция "Ситуационен център": +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56 или на имейл: [email protected].