Малката компания Aereo принуди телевизионните гиганти на САЩ да преминат в отбрана, след като спечели съдебно дело, което може да се окаже повратно в историята на телевизионното- и радиоразпръскване на Америка, предаде АФП.

Фирмата, подкрепяна от медийния магнат Бари Дилър, започва своя бизнес в началото на 2012 г. в Ню Йорк Тя произвежда антени за улавяне по въздуха на телевизионни вълни от нейни абонати и гледане на програмите през интернет, припомня БГНЕС. Срещу нея веднага бива заведено дело за нарушаване на авторските права от "големите" - ABC, NBC, CBS и Fox. От Аereo твърдят, че действа в рамките на закона, тъй като не ретранслира предавания, а просто дава на своите абонати антена, чрез която те могат да гледат телевизия или да си записват предавания, които да гледат по-късно.

Апелативен съд отсъди като за начало в полза на малката фирма – с 2:1 гласа, че тя не препредава предавания, а дава антени под наем, чрез които се създава уникално копие на емисия върху част от харддиск, притежаван само от абонат на Aereo. Решението беше приветствано от Чет Кейноджиа, основател и шеф на компанията.

Някои хора определят решението на съда като победа на потребителите, които ще могат да се измъкнат от ограниченията, налагани им кабелните компании. Според независимия анализатор и консултант Джеф Каган цените в сектора непрекъснато растат, защото кабелните компании предлагат на клиентите си все повече и повече канали. Но средностатистическият зрител следи между 5 и 10 канала. Т.е. с антените на Aereo изборът е в ръцете на клиента.
Само че от Националната асоциация на тв-разпространителите (NAB), която представлява големите тв компании, са разочаровани, защото решението позволява "незаконни действия" които нарушават законите за авторско право.

Остава неясно дали дейността на Аereo застрашава бизнеса на телевизионните и кабелни компании. От фирмата на Чет Кейноджия отказват да кажат колко абоната имат, но според някои преценки те са няколко хиляди в Ню Йорк. Но компанията планира скоро да изнесе дейността си в още 20 града на САЩ.

Все пак окончателното съдебно решение по делото предстои.