За 2019 г. се очаква правителства и технологични компании да работят по по-нататъшното развитие и утвърждаване на технологичните нововъведения на XXI век, които ще променят всеки аспект от всекидневието, пише ДПА.
Изкуствен интелект
Всички говорят за изкуствения интелект. Германското правителство одобри стратегия и инвестиции за милиарди евро в сектора, макар точната дефиниция да е донякъде неясна. Напоследък понятието "изкуствен интелект" се отнася най-вече до обучението на машините - софтуер, който може да разпознава схеми в данните и да извлича заключения от тях. Изкуственият интелект се използва например за подобряване на снимки, за фино настройване на резултатите от онлайн търсене и да се предлагат стоки за евентуални покупки от онлайн магазини. Гласовото разпознаване е пример за сложен изкуствен интелект, тъй като софтуерът трябва да може да анализира звука, структурата на изреченията и контекста.
Самоуправляващи се коли
Транспортният сектор е изправен пред големи промени с развитието на самоуправляващите се автомобили. Уеймо (Waymo), подразделение на Гугъл (Google), е първата компания, която предлага самоуправляващи се таксита, макар първоначално само за предградие на Финикс, Аризона. Вече се присъединяват и други компании - автомобилостроители, производители на автомобилни части, фирми за споделени превози като Юбeр (Uber) и други по-слабо известни стартъп компании. 2019-а може да е годината, през която ефективността на технологиите и решенията им ще бъде изпробвана в реалния живот.
Мобилни/безналични плащания
2019-а ще покаже дали Гугъл пей (Google Pay) и Епъл пей (Apple Pay) могат да увеличат популярността на технологията, която позволява при трансакции да се използват смартфони вместо банкови карти, както и дали двамата най-големи играчи на пазара на смартфони могат да убедят по-голямата част от банковия сектор да използва техните системи за безналични плащания, вместо да разработва собствени.
Дигитални помощници
Гугъл и Амазон (Amazon) са се насочили към включване на тези говорещи помощници във възможно най-много устройства. Амазон предлага в САЩ дори микровълнови печки, в които е вградена технологията. Разработени са модули, които дават възможност дигиталните помощници да бъдат вграждани във всевъзможни уреди. Целта все повече е дигиталните помощници да придружават хората във всекидневието им.
(БТА)