Китайските власти определиха като „неоснователни и неприемливи” обвиненията отправени от САЩ, които твърдят, че Пекин е улеснил заминаването на бившия сътрудник на американските тайни служби Едуард Сноудън, чиито разкрития за американската програма за следене на комуникациите „Призма” го поставиха в мерника на Вашингтон.

АФП цитира изявление на говорителя на китайското външно министерство, който добавя, че всички страни в спора за Сноудън трябва да приемат факта, че правителството на автономния град Хонконг е действало съобразно правните норми.

Централният китайски ежедневник „Женмин жибао” пише в редакционен коментар днес, че САЩ са преминали от ранга „модел за подражание в областта на гражданските права” в положението на „шпионин на личния живот” и „манипулатор на централизирания контрол върху глобалната мрежа интернет.

„Светът ще помни Едуард Сноудън, чиято дързост позволи да падне маската на морализатор на Вашингтон”, пише още вестникът на Китайската комунистическа партия.

Междувременно съдбата на бившия сътрудник на Националната агенция за сигурност на САЩ (НСА) Едуард Сноудън остава неизвестна, след като се оказа той не се намира на полета за Хавана, за който имаше резервация. Външният министър на Еквадор потвърди пред агенция Ройтерс, че „агентът” не е пристигнал в страната му, както се очакваше вчера.

Руски медии твърдят, че е напълно възможно Сноудън въобще да не е напускал територията на Русия, докато основателят на сайта за разкрития „Уикилийкс” Джулиан Асандж обяви снощи, че „Едуард се намира на сигурно място”, без да дава допълнителни подробности. Активисти на сайта обявиха преди дни, че са ходатайствали за отдаването на убежище на бившия агент в Исландия.

Говорител на Белият дом е заявил на редовен брифинг тази сутрин, че САЩ са влезли в контакт с всички страни, в които Сноудън може да потърси убежище, за да поискат неговото екстрадиране, след като преди дни американското правосъдие му повдигна задочно обвинения в шпионаж.

В рамките на деня специално изявление даде и министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров също определи обвиненията на САЩ, че Москва отказва да сътрудничи за екстрадирането на Сноудън, като "неприемливи".

Сергей Лавров настоя, че бившият сътрудник на американските служби "не е пресичал границите на Русия", с което потвърди твърденията на руски медии, че през цялото време през което Сноудън е пребивавал в Москва, той не е напускал безмитната зона на летище "Шереметиево".

"Искам още веднъж да заявя, че ние нямаме никакво отношение, нито към господин Сноудън, нито към неговите проблеми с американското правосъдие, нито с придвижванията му по света. Той самостоятелно е избрал маршрута си и ние научихме за това от средствата за масова информация. Той не е пресичал границите на Русия", цитира РИА "Новости" думите на Сергей Лавров.

Продължава да стои въпросът, в каква посока е поел Сноудън?