Теахупо – малко рибарско селце на Таити. Местните хора живеят в едно с океана от раждането до смъртта си. Повечето от тях са местни, през годините рядко има туристи. Малкото хора, които отиват там, са сърфисти, защото Теахупо има една тайна.

Селото на североизточния бряг на Таити има почти перфектни условия за формирането на големи вълни за сърф. Местните знаят – зад рифа се намира „тайната вълна“. Вълната, която е цел на всяко дете в Теахупо, което като малко се е качило на сърфборда.

Тайната вълна е цел и на много сърфисти от цял свят, които през последните 30 години правят мястото изключително популярно сред любителите на морските спортове.

Сега славата на Теахупо ще бъде засвидетелствана пред целия свят, тъй като на това място във Френска Полинезия ще се проведат състезанията по сърф, част от Олимпийските игри в Париж. Макар голямото спортно събитие безспорно да е от полза на местните, чието единствено препитание са спорадичните туристи, много от хората се притесняват, че сериозна сянка е надвиснала над красивия остров.

Снимка: Getty Images

Всички се питат – А какво ще стане след края на Игрите?

В обширен материал британският „Гардиън“ разговаря с местни хора, прекарали цял живот близо до океана, за да разбере техните притеснения относно Олимпийските игри и как те ще повлияят на недокоснатата природа на острова.

Снимка: Getty Images

„Всички се сещат за вълната“

Пева Леви, който често е наричан „кръстника на Теахупо“, с очите си е видял промените на острова. В детството му селото е било обикновено рибарско селище. Самият Леви е дете на океана – пораства ловейки риба, плувайки и по-късно на сърф дъската.

Той е и един от първите, които се спускат с дъската си по тайната вълна. Сега казва, че всичко е друго.

„Преди беше тихо, хубаво тук. Сега се промени“.

Снимка: Getty Images

Пред дома му е строителна площадка. Основните пътища на Теахупо се преасфалтират, подготвя се малко олимпийско село до самия плаж – на мястото на ферма за сладки картофи.

Мнението на Леви споделя и 38-годишната пожарникарка и майка на 5 деца Хеимири Афо. „Ние живеем прост живот, океанът е всичко за нас. Храната, която ядем всеки ден, идва от океана. Израснахме на това място, на тази тайна вълна и винаги сме уважавали природата“, разказва тя.

Снимка: Getty Images

„Парите отиват другаде“

Местните трудно могат да видят икономическата полза от Олимпийските игри. Виждат моментните подобрения – изграждането на нови пътища, подобряването на наличната инфраструктура.

„Местното население не изкарват много пари от това. Парите отиват другаде. Малко сме разочаровани от това“, казва 33-годишният професионален рибар Леон Естал.

Снимка: Getty Images

Много от жителите на Теахупо разчитта на пари, които изкарват като отдават имотите си под наем на туристи и сърфисти. С обявяването на Олимпийските игри се отчита повишение на интереса към острова. Появяват се и много нови къщи, които да се отдават под наем. Но местните се притесняват какво ще остане след това.

Раироа Паркер отваря хотел на острова през октомври. Той обича да се запознава с нови хора от цял свят, но казва, че не е доволен от инфраструктурните проекти заради Игрите.

Снимка: Getty Images

Един от примерите е наблюдателната кула за Олимпийския сърф. Тя е издигната в самата лагуна на Теахупо, близо до тайната вълна. Много жители на острова се притесняват от дългосрочните последици на строежите в самия риф.