Крупните оръжейни запаси на Китай, натрупани през последните две десетилетия, ще му дадат достатъчно сила за да завладее Тайван до 2020 г., дори и с помощта на съюзниците на Тайпе. Тези заключения са изложени в доклад за националната отбрана на острова през 2013 г., цитиран от АФП.
Годишните разходи на континентален Китай отбелязва двуцифрен ръст на годишна база за последните 20 години.
Отделно от военната мощ, китайският капацитет в оръжейни разработки и производство е нараснал значително, което „представлява голяма заплаха за Тайван”.
Сред новите въоръжения, с които разполага Китай, както собствено производство, така и внос от Русия, са ядрени и конвенционални подводници, стратегически бомбардировачи, изтребители със „Стелт-технологии”, системи за ранно предупреждение и зенитни ракети.
„С продължаващото натрупване на въоръжение, китайските комунисти ще могат да завладеят Тайван със сила преди края на 2020 г.”, се казва в доклада.
Документът също така посочва растящият военен капацитет на Китай да се противопостави на външна намеса, в контраст с политиката на Тихоокеанския стълб, която прилагат САЩ и която се намира в застой заради бюджетни съкращения.
САЩ са основен съюзник на Тайван в региона, припомнят международните наблюдатели.
През 1996 американските военноморски сили разположиха две бойни групи със самолетоносачи край острова, в отговор на провокациите на китайската армия, която се опитваше с ракети да откаже тайванците да гласуват за кандидата за президент Лий Тенг-ху.
Въоръжените сили на Китай, известни като Народната Освободителна Армия има общ състав от 2,25 млн. души, от които военнослужещите са 1,25 млн. Една трета от армията е разположена директно срещу Тайван, като военни експерти твърдят, че Пекин има над 1 600 балистични ракети насочени към острова.
Тайван се отделя от Китай в края на гражданската война от 1949 г. и оттогава се самоуправлява, въпреки че Пекин не го признава за независима държава.