Тайланд загуби титлата на най-голям износител на ориз в света, която държеше три десетилетия. Страната изостана след Индия и Виетнам, съобщиха източници от сектора, цитирани от ДПА.

Виетнам обяви преди ден, че износът на ориз през 2012 година е достигнал 7,6 милиона тона, което е с 10% повече спрямо предходната година. Индийският износ на ориз пък миналата година е надхвърлил 9,5 милиона тона, според данни на Министерството на земеделието на САЩ.

Тайланд е изнесъл 6,9 милиона тона ориз през 2012-а, което пък е спад от 35,5 на сто спрямо износа от 2011-а, според най-новите данни на тайландското министерството на търговията.

Асоциацията на тайландските износители обвинява за спада в експорта на ориз правителствената програма, според която държавата се ангажира да плаща на фермерите фиксирана цена за тон обикновен ориз от 15 000 бата (484 долара), а за тон жасминов ориз - 20 000 бата.

Схемата е една от популистките в политиката на управляващата партия "За тайландците", които тя използва, за да спечели изборите през юли 2011 година. Правителството заяви, че ще продължи схемата и през 2013 година, тъй като е полезна за фермерите.

Откакто започна прилагането на схемата през октомври миналата година, правителството е натрупало запаси от над 10 милиона тона ориз, а цената на стоката скочи 100-200 долара над цената на конкурентите на международните пазари.

Световната банка съобщи миналия месец, че според нейни оценки Тайланд би изгубил 115 милиарда бата (3,7 милиарда долара), ако бъде принуден да продаде запасите си от миналата година при сегашните цени.