Противовирусния препарат ремдесивир има от малък до нулев ефект върху вероятността пациентите, заразени с коронавируса, да оцелеят. Това показват изследвания на Световната здравна организация, цитирани от Би Би Си.

ремдесивир е сред първите препарати от началото на пандемията за справяне с коронавируса. Той беше предписан и на президента на САЩ Доналд Тръмп, след като даде положителна проба за вируса.

Тестовете са включвали четири лекарства, които се очаква да помагат при справянето със симптомите на COVID-19. Сред тях е и хидрохлорохинът.

Производителите на лекарството от „Гилеад“ отричат резултатите на проучванията.

На 14 октомври българското правителство обяви, че ще отпусне 2,1 млн. лв. за закупуването на 2500 флакона ремдесивир. Стойността на един флакон от медикамента е 345 евро без ДДС, уточни министърът на здравеопазването Костадин Ангелов на брифинг в МС.

До момента в България са получени 2837 флакона ремдесивир, които са били дарени. Те са разпределени по всички здравни инспекции в страната. До 12 октомври от тях са използвани 978 флакона.

Клиничното изпитване „Солидарност“

Вече 6 месеца след началото на пандемията СЗО и нейни партньори провеждат рандомизираното клинично изпитване „Солидарност“. Целта на проучването е да отличи възможни ефективни лечения на COVID-19, които да забавят развитието на болестта или да подобрят шансовете за оцеляване.

Подобни проучвания в общия случай отнемат десетилетие. Заради мащабът на пандемията на коронавируса, обаче, СЗО разширява обсега на тестовете. За да се осигурят максимално точни резултати в кратък срок, голям брой участници от различни страни са привлечени. Участниците до момента са над 11 200 пациенти от 30 държави.

Резултатите досега

Междинните резултати на изследването доказват, че лопинавирът/ритонавирът, интерферонът, хидрохлорохинът и ремдесивирът нямат значителен положителен ефект върху смъртността в рамките на 28 дни на заразените с коронавирус или върху протичането на заболяването на хоспитализирани пациенти.

Критериите, които здравните експерти са взели под внимание, включват общата смъртност, преминаването към механична вентилация и продължителност на престоя в болница. Те, обаче, са валидни единствено за болнични условия, а не за свободен прием на пациенти, които се лекуват от вкъщи.

С междинното заключение на изпитванията на СЗО, към момента единственото лекарство, одобрено за лечение на COVID-19, което подобрява шансовете за оцеляване с коронавируса, е дексаметазонът. Той е евтин стероид, който може да бъде приеман орално и е широкоразпространен по света.

Въпреки това от СЗО препоръчват лечението със стероиди да се прилага единствено на тежки случаи на коронавируса.