Експерти от Световната здравна организация (СЗО) със седалище в Женева са установили, че половината градско население в света диша въздух, чиито замърсители надвишават поне два, два и половина пъти максимално допустимите норми.
Това повишава риска от възникване на сериозни заболявания като инсулт, сърдечно-съдови болести, рак на белите дробове, както и хронични респираторни заболявания като например астма. Като основни фактори за замърсяването на въздуха се посочват транспортните средства, енергоемкото жилищно строителство, твърде голямото използване на енергия, развитието на промишлеността.
Според данни на СЗО от замърсяването на въздуха в света през 2012 г. са умрели 3.7 млн. души.
Според изследването първи по замърсяване на въздуха страни са Пакистан, Афганистан, Индия, Иран и Бахрейн. Там средната годишна концентрация на частици с диаметър 10 микрона или по-малко е 540 микрограма на куб. метър.
Според препоръките на СЗО средната годишна концентрация на такива частици не бива да превишава 20 микрограма на куб. м.
Най-замърсен е въздухът в град Пешавар, който е с население 3.6 млн. души. На второ място идва друг пакистански град Равалпинди /448микрограма на куб. метър/, на трето - афганистанския Мазари-Шариф /334/.
За най-чист градски въздух спрямо останалите претендират градовете в САЩ, Австралия и Канада.