По черноморските брегове на страни като Грузия и Русия има повишен риск от разпространение на вируса зика. За това предупреждават от Световната здравна организация (СЗО).

Според експертите в навечерието на летните месец на риск е изложена и цяла Европа. Причината за повишената опасност е наличието на определен вид комари, преносители на вируса.

„Вероятността от пренасяне на зика на място (ако не бъдат взети мерки за справяне със заплахата) е висока в ограничени географски зони – о. Мадейра (край бреговете на Африка – бел. ред.) и североизточния бряг на Черно море“, се казва в съобщението.

В допълнение от СЗО предупреждават, че за още 18 държави в Европа съществува умерена вероятност от разпространение на болестта. „Цялостният риск от разпространение на зика в европейския регион е нисък до умерен по време на късната пролет и лятото“, посочват още от организацията.

Сред държавите с умерена вероятност от разпространение на болестта първите три места се заемат от Франция, Италия и Малта. Резултатите се изчисляват на базата на фактори като наличие на подходящ за комарите климат, въздушни и морски транспортни връзки, урбанизация, гъстота на населението, наличието в миналото на епидемии на други болести, предавани чрез насекоми или животни, и други.

„Ние призоваваме най-вече страните с висок риск да засилят своите способности за справяне и да дадат приоритет на дейностите, които ще предотвратят голямо избухване“ на епидемия от зика, посочи д-р Сузана Якаб, регионален директор на СЗО за Европа.

Вирусът в момента е широко разпространен в Латинска Америка и Карибския регион. Заразяването по време на бременност води до тежки увреждания за плода.

Към момента няма ваксина или друг вид лечение, което може да предпази от вируса. За възрастните болестта зика преминава с леки симптоми като обрив, температура и болка в ставите.