Европейският Съвет по Общи въпроси одобри заключенията на юлските доклади по мониторинговия механизъм и застана зад решенията и препоръките на ЕК за България и Румъния.
През юли Комисията представи мониторинговите си доклади за пет годишния период от влизането на двете страни в ЕС, с които отбеляза напредъка на двете страни в изпълнение на реформите, диктувани от Брюксел, като условие за членството ни в съюза. Комисията обаче констатира необходимост механизмът за сътрудничество и контрол да остане в действие.
Докладите трябваше да се одобрят от Съвета още през август но заседанията бяха отложени. Отложена бе и темата за присъединяването към Шенгенското пространство на България и Румъния. В дневния ред на Съвета днес залегна само финансовата рамка на ЕС за периода 2014-2020 г., а всички останали документи бяха приети без дискусии.
Съветът окуражава двете страни да предприемат нови решителни, уместни и спешни мерки за изпълнение на всички цели по Механизма за сътрудничество и проверка и припомня, че необходимостта от значими и тайни подобрения на законовата и съдебната система ще изисква ангажиран и последователен подход от всички релевантни държавни органи, както и широка политическа подкрепа и решителност.
Съветът дава положителна оценка на значителния напредък на страната ни в разработването на основната законодателна рамка в последните пет години, включително важните стъпки за подобряване на законовата рамка за конфискация на имущество и създаването на много от инструментите за извършване на нови реформи. Съветът признава, че в ключови моменти българското правителство е проявило силна политическа воля за постигане на дълбоки и трайни реформи.
България е на път да постигне целите по Механизма, ако ускори процеса на реформи, посочва Съветът. Той обаче припомня оценката на Комисията, според която пред страната ни остават значими предизвикателства.
Страната трябва да увеличи усилията си и да постигне убедителни и значими резултати в борбата с организираната престъпност и корупцията по високите етажи на властта.
Съветът призовава и за повече усилия за цялостно реформиране на съдебната система и ефективен и траен ангажимент от властите на всички нива и във всички области.
Предстоящите избори за Висш съдебен съвет са възможност за поставяне на ръководство, което да подкрепи независима, професионална и ефективна съдебна система, допълва Съветът. От българска страна в заседанието участва заместник –външният министър Иван Найденов .