На 87-годишна възраст почина един от най-големите политици на нашето съвремие – Хелмут Кол. Той беше канцлер на Федералната република в продължение на рекордните за Германия 4 мандата. Кол е и един от архитектите на демократизирането на Европа и падането на Берлинската стена.
Роденият на 3 април 1930 година политик е канцлер на Федералната република от 1982 до 1990 и след това на обединена Германия до 1998 година.
„Той беше наистина велик държавник, велик германски политик и преди всичко – велик европеец. Той направи толкова много не само за обединението на Германия, но и за Европа – да бъде единна и да расте единна”, заяви министър на външните работи на Германия Зигмар Габриел.
Новината за кончината на Кол завари Ангела Меркел в самолета на път за Рим за аудиенция при папата. Оттам тя заяви, че Хелмут Кол беше точният човек в точния момент, когато ветровете на промяната задухаха над Източна Европа през 80-те и призна, че собственият й живот се е променил радикално благодарение на него, за което тя дълбоко му е благодарна. Новината натъжи и милиони германци, независимо от политическите им пристрастия.
"Смъртта на Хелмут ме наранява дълбоко. Менторът ми, приятелят ми, същината на Европа... той ще ни липсва много", написа в "Инстаграм" председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер.
Най-възрастният жив американски президент Джордж Буш-Старши нарече Кол един от най-великите лидери в следвоенна Европа и "истински приятел на свободата".
"Хелмут Кол бе един от най-великите политици на Европа и на целия свободен свят“, написа в Туитър френският президент Еманюел Макрон. Припомняйки, че той бе "бащата" на съвременна обединена Германия, Макрон го оценява и като политикът, дал значителен принос за укрепването на френско-германската дружба. С неговата кончина загубихме голям радетел на Европейския съюз", написа Макрон.
Artisan de l'Allemagne unie et de l'amitié franco-allemande : avec Helmut Kohl, nous perdons un très grand Européen. pic.twitter.com/62C4V0Reit
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) 16 June 2017
Хелмут Кол изигра ключова роля за прекратяването на Студената война и обединението на Германия, гласи съболезнователната телеграма на Владимир Путин до германския му колега Франк-Валтер Щайнмайер и канцлера Ангела Меркел. „Имах щастието лично да общувам с Хелмут Кол. Искрено се възхищавах на неговата мъдрост, на способността му да взема премерени решения дори в най-сложните ситуации", гласи телеграмата на руския президент.
Последният лидер на СССР Михаил Горбачов отдаде почит на бившия германски канцлер Хелмут Кол, определяйки го като изключителен човек, показал дълбок интерес към Русия, предаде Франс прес.
"Това беше без капка съмнение една изключителна личност, която ще остави своя отпечатък в германската, европейската и международната история", заяви бившият съветски президент в изявление, публикувано на сайта на "Фондация Горбачов". Хелмут Кол показа "дълбок интерес към Русия", припомни той.
На 16 юли 1990 г. тогавашният западногермански канцлер Хелмут Кол и тогавашният лидер на СССР Михаил Горбачов постигат споразумение единна, суверенна и свободна Германия да се включи в НАТО, припомня АФП.
По време на "тези големи събития, нелишени от риск", Хелмут Кол е успявал да отчита интересите на другите и да изгражда доверие, подчертава Горбачов.
Името на забележителния германски политик ще остане в паметта на сънародниците му и на всички европейци, подчертава Горбачов, изказвайки най-искрените си съболезнования на семейството на Кол, на правителството на Германия и на всички германци.