Европа трябва да рестартира машината на сближаването, която през годините позволи на по-бедните страни да отбележат икономически ръст. Това заяви главният икономист на Световната банка за Европа и Централна Азия Индермит Гил. Той представи най-новия доклад на финансовата институция, посветен на европейския икономически модел.
По думите му сближаването ще допринесе за възстановяване на търговската марка "Европа" и запазването на ЕС като световна суперсила по отношение на стила и високото качество на живот.
"В Европа и бедните, и богатите страни се развиват добре, но бедните настигат богатите", подчерта Индермит Гил.
Най-важното за бъдещото европейско икономическо развитие е даването на нов старт на Конвергентната програма на ЕС, чрез която страните от бившата Източна Европа получават по-висок стандарт на живот.
Освен това експертът коментира, че на Стария континент трябва да се засили търговията и финансите, а мобилността на работна ръка трябва да се увеличи. По думите му Европа харчи много за социална защита - почти 60% от всички пари, които отиват за тази цел в света.
Еевропейските страни трябва да поставят акцент върху развитието на иновациите, за да постигнат растеж.
В САЩ развитието е базирано основно на високите технологии, а в Азия са изтеглени повечето от нискотехнологичните производства. Европа трябва да намери ниша за своето производство, а правителствата да станат по-ефективни - т.е. да харчат по-малко
пари, посочи анализаторът на Световна банка.
Един от най-големите проблеми за Европа е демографският. Всяка година Старият континент губи по 1 млн. души работна сила.
Застаряването на населението от държавите в Европа оказва много силен натиск върху пенсионните и здравните им системи, каза Гил. Според него за страни като България и Румъния този проблем е още по-голям.
У нас не само демографският прираст е отрицателен, но и много от младите хора емигрират. По данни на Световната банка през 2050 г. една трета от българското население ще бъдат пенсионери.