Ситуацията на световния пазар на труда значително се е влошила във всички области. Дефицитът на работните места превишава с 50 млн. докризисните нива. Това се казва в доклад, разпространен от Международната организация на труда.

Авторите на изследването признават, че „едва ли световната икономика ще расте през следващите две години с такива бързи темпове, за да покрие сега съществуващия дефицит, а също така и да обезпечи работни места за повече от 80 млн. души, които се очаква да се окажат на пазара на труда за това време."

Според Международната организация, до края на годината безработните ще станат 202 милиона души. Или с над 6 милиона повече от края на 2011-а.

Като основна причина се сочат антикризисните мерки на правителствата в много развити икономики, които целят намаляване на бюджетните дефицити. Тези рестриктивни мерки са нож с две остриета, тъй като намаляват заетостта, особено в обществения сектор.

В Испания, в Гърция и не само там се извършват реформи, свързани с болезнени съкращения на държавни служители. Тези бюджетни икономии и слабите реформи на пазара на труда пречат да се създадат работни места, според Института за международни проучвания на МОТ.

Организацията обаче констатира, че мерките на строги ограничения не създават по-голям растеж на икономиката.

Експертите от организацията са обезпокоени от положението в Европа, където нивото на безработица е нараснало с около две трети в страните от 2010 г., както и от ниските темпове на възстановяване на заетостта в САЩ и Япония. Нивото на безработицата сред младежите е скочило с 80% в развитите страни и около 70% от развиващите се страни.

Например в Испания и Гърция тя е около 50 процента - в тези държави половината млади хора не работят. У нас по данни на КНСБ, 20 на сто от младите между 18 до 24-годишна възраст са без работа. Това е далеч над общата безработица за страната, която е 11 процента и половина от трудоспособното население.

За сравнение във Франция например тя почти достига 10 на сто, което е и най-високото нивото на безработицата от 1999 година.

В България безработицата се очаква да расте още до края на годината, стана ясно преди дни от доклад на Института за пазарна икономика. Според анализа незаетите хора у нас към момента са около 12 на сто.