Светът постигна общо съгласие за намаляване на вредните емисии в атмосферата и ограничаване на глобалното затоплане по време на конференцията за климата, която се провежда в Париж.

Споразумението е отчасти по желание.

Основните точки в текста са мерките за ограничаване на затоплянето на планетата до 2 градуса и дори до градус и половина в сравнение с времето на Индустриалната революция през 18-и век, както и трайно финансиране от всички страни членки по споразумението.

Срещу заложените мерки за намаляването възражения имат големи индустриални замърсители като Китай и Индия, както и най-големият производител на петрол в света Саудитска Арабия. Природозащитниците се надяват до средата на века нефтът и въглищата да бъдат зачеркнати от списъка на енергоизточниците.

Природозащитници от цял свят изпълниха Шанз Елизе, за да настояват червената линия от 2 градуса да не бъде надвишена.

Споразумението предвижда ограничаване на парниковите газове от всички 195 държави подкрепили документа. За едни това ще е по-лесно. За други ще е предизвикателство. Във втората група са и Съединените щати, сочени за един от най-големите източници на парникови газове.

„Няма да е лесно, а и напредъкът невинаги идва бързо. Но нямаме право да стоим безучастни. Нашето поколение вероятно ще види част от ползите на икономиката, изградена върху чиста енергия - ще има нови работни места, ще бъдат спестени пари”, коментира американският президент Барак Обама.

Макар че Обама и неговата администрация подкрепиха документа, той може да не бъде ратифициран от Конгреса, където доминира Републиканската партия. Неучастие на Съединените щати в усилията за ограничаване на климатичните промени, би обрекло инициативата на провал. Критици на споразумението твърдят, че то не задължава страните по никакъв начин а има само пожелателен характер.

 „12-и декември 2015-а ще се запомни като голяма дата за нашата планета. В Париж е имало много революции от векове. Но днес е най-красивата и най-мирната от извършените революции - революцията в климатичните промени”, заяви френският президент Франсоа Оланд.

Крайната цел е до 2100-та година да не се допусне повишаване на световните температури с повече от 2 градуса спрямо 1990-а година. Амбициозна, но не и неизпълнима задача.