През 2016 г. петдесетина пациенти, засегнати от сърдечни увреждания, във Франция, Великобритания и Сингапур ще се подложат на иновативна експериментална терапия, от която след време може би ще могат да се възлолзват милиони хора, съобщи сп. "Сианс е авнир".
В сърцата на пациентите ще бъдат инжектирани директно техни стволови клетки, за да се възстановят увредените след прекаран инфаркт сърдечни тъкани, поясниха промоутърите на проекта. Тези клинични опити получиха нужното одобрение от европейските здравни власти.
Ако резултатите са удовлетворителни, изследването ще обхване 150 пациенти, включително в САЩ и Канада.
В случай, че отново се получат добри резултати, методът ще стане приложим към 2019 г.
Технологията е предназначена за пациенти, прекарали остър миокарден инфаркт, който е довел до застрашаващи живота увреждания на сърдечния мускул. Тя ще предложи също алтернатива на сърдечните трансплантации.
"Методът вече бе тестван върху 7 пациенти между 2002 г. и 2005 г., но в специални условия, които са неприложими за многото други хора, прекарали инфаркт", заяви д-р Филип Енон, специалист хематолог от фирмата CellProthera, която е инициатор на проекта.
Преди време извличането на стволови клетки отнемаше няколко часа, а това бе стресиращо за прекаралия инфаркт пациент с крехко здраве. Затова изследователи от фирмата са разработили апарат инкубатор, който да бъде използван в клиничните опити.
Шест подобни апарата вече са инсталирани в центрове за клетъчна терапия в Нант, Франция, и Нюкасъл, Англия. След 9-дневен престой в апарата инкубатор, присадката, съставена от собствени стволови клетки на пациента, ще бъде инжектирана от кардиолог в увредената зона на сърцето с помощта на направляван през артериите катетър. За целта ще е нужна само местна упойка.