Студенти и преподаватели владеят барикадите в малкия университетски град Мерида в Западна Венецуела, предаде „Ройтерс”.

Въоръжен с прашка студент по инженерство командва барикада, биолог организира жителите на бунтовен квартал, а пенсионирана икономистка се моли за младежите с качулки, пазещи сградата й, предава агенцията.

Студенти и членове на факултета протестират повече от месец срещу президента-социалист Николас Мадуро. Те са възмутени от недостига на основни стоки и равнището на насилието, едно от най-високите в света. Мнозина в града в подножието на Андите са се затворили зад бариери от мебели, огради, дървета и дори светофари. Те казват, че са затворили пътищата заради липсата на сигурност и имат алармени системи, лекари, аптека и охрана по 24 часа на ден.

В неделя Мадуро обеща да „освободи" районите, в които има най-сериозна улична съпротива срещу управлението му. Той обвинява опозицията, че иска да извърши преврат, подобен на пуча от 2002 г., при който за кратко беше свален неговия наставник Уго Чавес.

Местните жители твърдят, че при тях няма партии, а проявяват гражданско неподчинение. На изборите градът гласува за опозиционния кандидат Енрике Каприлес, получил 69,2 на сто от гласовете.

Поводът за обхваналите цялата страна протести стана опитът за изнасилване на студентка в Сан Кристобал, град в щата Тачира на югозапад от Мерида. В университета на Мерида има 60 000 студенти и там са най-тежките сблъсъци между правителството и протестиращите, които преградиха улиците с бодлива тел, за да спрат въоръжените и моторизирани поддръжници на Мадуро. Офисът на кмета е в ръцете на протестиращите.

Най-бедните венецуелци обаче още не са се присъединили към протестите. Части от града се връщат към нормалния живот, отчасти поради натиска на местни жители, които са против барикадите, спрели доставките и влошили недостига на храни.

„Ние сме във война", заяви 23-годишен студент, пожелал анонимност. „Тук виждаме същото, което стана в Украйна - там на хората им писна от президента им", допълни той. По-възрастен професор по биология обаче изразява съмнение, че Мадуро ще падне - или че това ще реши всичко. „Въпреки това обаче, протестите ще помогнат да се промени страната”, смята той.