Двама тийнейджъри стигнаха до самоубийство в Китай, защото не успели да се справят с домашните си. Тези актове на отчаяние отразяват огромния натиск върху младото поколение в „страната на единственото дете", пишат официалните издания в страната, цитирани от АФП.
В китайската свръхконкурентна образователна система учениците прекарват в клас средно по 8,6 часа дневно, а после се трудят часове наред над различни домашни.
15-годишен юноша от източния град Нанкин се хвърли вчера от прозореца на стаята си, тъй като не можа да се справи с всички задачи през трите почивни дни около 1 май. Същия ден и в същия град друг - 13-годишен тинейджър, се обеси по същите причини, пише „Чайна дейли".
„Момчето оставило на родителите си бележка, че ги обича, съчувства им и се надява да носят на неговия гроб лилии - любимите му цветя,” се казва в материала.
Според ООН 99% от младите китайци посещават училище, но системата е остро критикувана от мнозина родители и педагози заради практикуваното наизустяване на данни, прекомерната селективност при изпити и закостенелите методики на преподаване.
Проучване показа през 2007 г., че учениците в Китай прекарват в клас до 12 часа дневно. Същевременно заради политиката за „едно дете в семейството" родителите често подлагат единствения си наследник на огромен натиск, смятайки, че трябва да постигне успех на всяка цена.