Европейският съд за правата на човека в Страсбург отсъди, че Турция е нарушила Европейската конвенция за правата на човека, като е ограничила достъпа до YouTube в продължение на 2 години, предаде БГНЕС.

Съд в Анкара забрани достъпа до мрежата за видеосподеляне от май 2008 г. до октомври 2010 г. заради 10 видеа, които бяха определени като обидни спрямо „бащата на нацията” Мустафа Кемал Ататюрк.

„Блокирането без законово основание на достъпа на потребителите до YouTube е нарушение на правото да получаваш и предаваш информация,” оповести съдът в Страсбург по жалба от трима турски юристи.

„Съдът също така намира за неоснователно национални съдилища да налагат пълни забрани за достъп до интернет заради отделни фрагменти съдържание,” се казва още в становището.

Продължителната забрана на YouTube и хиляди други уебсайтове е причина за много обвинения за нарушаване на свободата на словото срещу тогавашния премиер и днешен президент на Турция Реджеп Ердоган.

Правителството на "Партията на справедливостта и развитието" на Ердоган също така блокира социалната мрежа „Туитър” и отново YouTube през 2014 г., след като чрез тях бяха разпространени аудио записи, които уличаваха лидера и кръг от официални лица в корупция, припомня АФП.

По-рано тази година Анкара отново блокира съдържание в YouTube, като този път ставаше въпрос за 12 видеоклипа, които отправят обиди към мюсюлманския пророк Мохамед.