Северна Македония е в очакване на новия си президент. Предстоят избори „2 в 1“ – втори тур на президентските избори и парламентарен вот. Как изборите на съседите ще променят пътя на страната и отношенията ѝ с България?
bTV изпрати специален екип в РСМ – водещия и репортер Иван Георгиев, оператора Петър Джанаваров и техническия сътрудник Марио Николчев. По време на закриването на предизборната кампания в Скопие президентът Стево Пендаровски и един от двамата претенденти на втория тур на президентския вот говори пред екипа ни.
Това, което най-много интересува българската публика в навечерието на тези избори е дали една евентуална победа на вашите опоненти от ВМРО би означавало автоматично невписване на българите в македонската конституция и спиране на Северна Македония в нейния път към ЕС?
Стево Пендаровски: Няма никаква дилема, че това е така. Не мисля, че е имало някаква синхронизация между българския политически елит и основната опозиционна партия тук – ВМРО-ДПМНЕ. Но изминалите три години те бяха като братя по идеология. Близнаци! Всяко негативно изказване от България към нас като македонци, които говорят македонски език, беше приемано тук като доказателство от основната опозиционна партия, че в Европа сме можели да влезем само като българи, което е абсолютна лъжа. Но този тип екстремна реторика, която разбира се не идваше от всички български политици, а само от някои от тях, тук беше добре дошла, защото в редовете на опозицията, особено в най-голямата опозиционна партия, това беше заместител на политическата програма, която те нямат. Те нямат абсолютно никакъв план. Не алтернативен – никакъв. Нито план А, не само план Б, по пътя към Европа. Те не искат да ходят в Европа.
Направихте ли Вие и всичко останали македонски политици достатъчно, за да обясните на македонските избиратели, че вписването на българите в македонската конституция е само първата крачка по пътя към ЕС?
Стево Пендаровски: Това го говоря аз и цялата тази политическа общност, от която съм част, три години непрекъснато – че не може да я разруши Македония като държава фактът, че имаме още един народ или етническа общност в македонската конституция. Ние сега имаме седем народности, или части от народности, имахме намерение да впишем още шест. Това не може да подкопае нашата независимост, суверенност или това кои сме ние. Били сме и ще останем македонци. Но не трябва да махаме със знамена всеки ден на митингите и да казваме: Ние сме най-големите македонци на света! Това е разрушително, това е националистическа реторика, която ни връща в ранните 90 години, когато имахме само конфликти и вътре, и на Балканите.
7 май е ден за размисъл в Северна Македония. Утре е вторият тур на президентските избори, който съвпада с парламентарния вот в страната. На балотажа се явяват досегашният президент Стево Пендаровски, подкрепен от социалдемократите и Гордана Силяновска, издигната от ВМРО-ДПМНЕ. За парламентарните избори са регистрирани 17 партии и коалиции. Право на глас имат над 1,8 млн. граждани на страната.
Разликата след първия тур между Стево Пендаровски и опонентката му Гордана Силяновска е два пъти по-голям от самият резултат на Пендаровски на първи тур. Той има около 180 000 гласа, а тя – над 400 000 гласа. Дори с подкрепата на албанския вот на втория тур, победа на Пендаровски би била изключително чудо.
Темите по време на предизборната кампания край Вардар включват спекулации от страна на македонските политици за това какво ще се случи след изборите – дали ще бъдат запазени идентичността, историята и езикът на Северна Мекдония. Такъв беше слоганът на най-голямата опозиционна партия в страната – ВМРО-ДПМНЕ, която обеща на избирателите, че ако гласуват за нея, ще се чувстват като горди македонци.
Досегашните управляващи от Социалдемократически съюз на Македония, които подкрепят Стево Пендаровски, пък ясно обясняваха на своите избиратели, че няма как да се мине по пътя към Европа без вписването на българите в преамбюла на конституцията на РСМ и трябва да бъдат направени отстъпки.
В следващите дни специалният ни екип ще предава всички най-важни събития и развития около изборите „2 в 1“ в югозападната ни съседка. Вчера екипът ни имаше трудности с влизането на територията на Северна Македония.
На ГКПП „Делчево“ край Благоевград бяхме спряни с обяснението, че трябва да получим документ от външното министерство на РСМ, без който не просто нямаме право да снимаме на определени места, но и не можем да влезем в страната.
След няколкочасови опити да бъдем допуснати, решихме да сменим граничния контролно-пропускателен пункт с този на „Гюешево“ – „Деве баир“. Така след цял ден чакане бяхме допуснати на територията на Северна Македония и никой на границата не изиска от нас въпросния документ.