Стачка на един от големите синдикати днес подкрепи движението на жълтите жилетки във Франция. Хиляди се включиха в шествията в Париж и други градове. 

Междувременно Националното събрание гласува с огромно мнозинство закон против вандалските прояви след 12 съботи на сблъсъци. Окончателният вот е през март в Сената.

Снимка: Reuters

Този закон прилича много на текста, който забранява на ултраси да влизат в стадионите и да присъстват на футболни мачове. А докато депутатите днес го обсъждаха, хиляди – със и без жълти жилетки протестираха на улицата. Общото между тях са социалните искания, а различното е в това дали са съгласни или не синдикати и политически партии да си присвояват граждански протест.

Вторник не е като събота – жълти жилетки има, и то много, но пък няма насилие. 

Най-отпред са гимназистите. Протестират срещу реформите в матурите. Следват студентите, искат промени в университетите. После – здравните служители заради недостига на кадри и средства в болниците. След тях – служителите в транспорта. Голямата разлика с жълтите съботни протести е в опита на синдикатите в организирането на протести.

Срещаме една влюбена двойка. Лориан е с жълта жилетка, Малори не е. „Това е важна гражданска инициатива. Съгласна съм напълно със социалните искания и си сложих жълтата жилетка, за да заявя от кой цвят съм”, каза Лориан.

„В жълтите жилетки има много различни течения. С много от тях изобщо не съм съгласен. Много се притеснявам обаче, че точно те могат да са окажат най-многобройни”, смята Малори.

Въпреки че е с жълта жилетка, Лориан също признава, че понякога е невъзможно да се намери единство между десетките разнородни искания на протестиращите. 

„Докато идвахме насам, видяхме плакат против за излизане от ЕС, а аз дълбоко го поддържам. Понякога е трудно между нас жълтите жилетки, много различни идеи има. Съвсем не съм съгласна с всички”, казва тя.

„Жълтите жилетки трябва най-напред добре да проучат предишните граждански движения през годините и да се поучат от опита им. Те не откриват топлата вода”, изтъкна Малори. 

Лориан И Малори обаче са съгласни в едно - протестната вълна има нужда да се структурира. Синдикати и политически партии вече видимо искат да участват в този процес.

Днешният протест съвпадна с огромен пожар в Париж, в който загинаха 10 души, a над 30 са ранените. Това е криминален случай, който обаче припомня изключително трудната задача на силите на реда и пожарникарите да вършат ежедневните си задължения, при положение че са в постоянна мобилизация от началото на протестите.