Автомобилостроенето в Южна Африка почти спря, след като около 30 000 работници обявиха стачка, задълбочавайки трудовите проблеми в най-голямата икономика на африканския континент. Тя е засегната от ожесточени размирици в миннодобивната промишленост, предаде Ройтерс.
Спирането на работата ще струва на сектора около 600 милиона ранда (60 милиона долара) на ден от загубено производство, посочи Националната асоциация на автомобилостроителите в Южна Африка (NAAMSA).
"Стачката засяга цялата верига на стойността в сектора", заяви директорът на асоциацията Нико Фермойлен. Пет от седем компании, работещи в южноафриканската автомобилна промишленост, сред които Тойота (Toyota), Форд (Ford) и Дженерал мотърс (General Motors), съобщиха, че производството е спряно или е засегнато.
Подкрепян с държавни субсидии, секторът осигурява най-малко 6% от БВП и 12% от износа на страната.
Стачният призив бе отправен миналата седмица от Националния синдикат на работниците в металургията (NUMSA) - най-големия профсъюз в промишлеността, който настоява за увеличение на заплатите с 20 процента при инфлация от 5,5 процента. Компаниите са предложили 6 на сто.