Стотици граждани на Буенос Айрес протестират заради честите прекъсвания на електрозахранването, причинени от свръх натоварването от многобройните работещи климатици в необичайно горещото време, предаде АФП.
Буенос Айрес преживява най-голямите жеги от 70-те години насам, като средните температури от две седмици варират между 30 и 40 градуса по Целзий.
Климатиците работят на пълни обороти, потреблението на ток бележи невиждан пик и се превръща в истински кошмар за определени квартали на столицата, където често пъти електроподаването прекъсва.
Демонстрантите изразиха гнева си чрез истински касеролацо - концерт, в който музиката е заменена от гневно дрънкане на тенджери. Протестиращите дори издигнаха барикади в части на столицата и подпалиха автомобилни гуми. На места трафикът в аржентинската столица беше прекратен.
Кризата с електроподаването стана повод за остър дебат в Аржентина. Управляващите обвиняват доставчиците, докато опозицията твърди, че в основата е контролът върху енергийните тарифи, наложен от правителството.
В някои части на Буенос Айрес има блокове, които от една седмица са без ток и техните обитатели не могат да използват нито климатици, нито хладилници, нито вентилатори насред задушаващата жега.
Според енергийни експерти проблемът се дължи и до голяма степен на остарялата електропреносна мрежа.
През 2002 г. държавата замрази цените на тока и за 10 години тарифите нараснаха с едва 140%, докато цената на производството и на разпространението скочи с 1000%, тъй като потреблението се повиши с 65%.
Аржентинско семейство от средна класа, обитаващо апартамент от над 100 квадратни метра в нецентрален район на столицата, сега плаща 440 песо (50 евро) за два месеца потребление на ток, но в двумесечната фактура е посочено, че има и държавна субсидия от 303 песо (34 евро). Това означава, че операторът получава общо 746 песо (84 евро).
Според енергийни експерти цените на тока в Аржентина са едни от най-ниските в света, което насърчава безразсъдното потребление и води по подобно катастрофално положение.
През 2005 г. френската компания „Електрисите дьо Франс” отстъпи 65% от дяловете си в аржентинската „Еденор”, която е първи дистрибутор на ток в страната, след като не успя да увеличи цените.