Рублата продължава своя ход на лека стабилизация. За една седмица руската валута си възвърна няколко процента от стойността спрямо еврото и долара. Кризата обаче се отразява на живота на обикновените руснаци, които се отказват от отдавна планирани покупки и ваканции в чужбина.
Поевтиняването на националната валута близо два пъти за една година не се отразява драматично на местните, които получават заплатите си в рубли и пазаруват в рубли. Вече им се налага обаче да се отказват от дребните удоволствия.
„Вчера си говорихме със съпругата ми за новогодишните подаръци и решихме да си ги спестим - бюджетът не ни го позволява. Ипотечните ни вноски поскъпнаха двойно и това много болезнено ни удари по джоба”, обяснява Виктор, който живее в Москва.
Средната класа е сред най-засегнатите. Западните автомобили вече струват много повече, а почивките с в екзотични курорти стават непосилни.
„Пътувахме редовно, годишно по няколко пъти в Европа, но тази година не сме ходили никъде. Имаме билети за Тайланд през февруари, но не знаем какво да ги правим. Много ни се иска и трето дете, но в този апартамент ще ни е тясно, а да напуснем този апартамент, защото ипотеката ни не го позволява”, казва Лидия, която е служителка в счетоводна компания.
Въпреки силната обезценка на рублата руските власти все още не са публикували официални данни за ръста на инфлацията през последните месеци.