Лидерите на Европейския съюз се споразумяха да дадат на Сърбия статут на кандидат-член.
Новината разпространи председателят на Европейския съвет Херман Ван Ромпой, който бе преизбран на поста си.
"Европейският съвет гарантира на Сърбия статут на кандидат-член", написа Ромпой в „Туитър”. Председателят на Съвета, често използва платформата на „Туитър” за комуникация по време на срещите на ЕС.
Пътят пред Белград беше открит по-рано в четвъртък, когато Сърбия и Румъния подписаха споразумение за защита на малцинствата. Букурещ се опита да свърже въпроса за кандидатския статут на Сърбия с приемането си в Шенгенското безвизово пространство, блокирано от Холандия. Румъния беше повдигнала въпроса за зачитането на правата на румънското малцинство в Сърбия и получи гаранции за това от Белград.
Дългият път към пълноправното членство на Сърбия тепърва започва. Западните съседи могат да се надяват на приемане в ЕС в края на десетилетието. Белград заяви желание да се присъедини към Евросъюза още преди две години, но преговорите могат да започнат едва сега.
Дълго време пречка за европерспективата на страната беше залавянето и предаването на Трибунала в Хага на генерал Ратко Младич, издирвани за военни престъпления по време на конфликта в Босна. Друго изискване беше размразяването на отношенията с Косово. Белград постигна споразумение с бившата си провинция за формата, в който ще бъде представлявана на регионалните форуми на Балканите.
Сръбският президент Борис Тадич приветства решението на Брюксел да присъди кандидатски статут на страната му. Той отбеляза, че това ще отвари вратата към прогреса и икономическото процъфтяване на Сърбия.