През ноември м.г. показно разстреляният руски политик Борис Немцов е обвинил президента на страната Владимир Путин за това, че превръща Русия в „суровинен придатък на Китай”. Това посочи журналистът от Клуб Z Момчил Инджов в студиото на „Тази неделя”.
Той е автор на последното интервю на опозиционера за българска медия (можете да го прочетете ТУК), като именно в него е коментирано състоянието на руската икономика.
Инджов цитира Немцов, според когото 9% от руския БВП са идвали от петрола към момента, в който Владимир Путин е дошъл на власт, докато по-късно стават 51%, а в последните месеци – и повече.
На въпрос дали наистина Борис Немцов е бил опасен за настоящия стопанин на Кремъл, журналистът отговори: „Да, в смисъл, че е опозиция, че на Запад беше доста популярен. Не, в смисъл, че в Русия всичко е много добре контролирано от Путин. Той може да неутрализира своите политически противници – не физически”.
Инджов подчерта, че никой не може 100-процентово да каже, че именно Владимир Путин е поръчал убийството, като изрази мнение, че вероятно президентът не стои директно зад покушението.
Журналистът коментира, че изключително високият рейтинг на руския президент (основен аргумент на привържениците му за това, че няма логика Кремъл да поиска смъртта на опозиционер-б.р.) „трябва да светне една червена лампа”, защото „не е добре за демокрацията, когато подкрепата е толкова голяма” и даде примери с различни авторитарни режими, които формално са одобрявани от почти цялото население.
Той обърна внимание и на заявеното от Путин желание да поеме контрола над разследването, което, според него, е нередно при наличието на независим съд.
„Русия не е сталинистката държава днес, не е това, което е бил СССР през 1937 г., но има сериозни основания за притеснения, че демокрацията не върви както трябва да върви”, отбеляза Инджов.
Час след убийството той е говорил с друг известен руски опозиционер – Лев Пономарьов, който е изразил своите притеснения, че „започва голям политически терор”.
Журналистът напомни за убийството на Сергей Миронович Киров през 1934 г., дало началото на сталинските репресии – то е дошло в момент, в който политикът е бил изключително популярен, а СССР е навлизал в период на криза.