Едно бъдещо споразумение за свободна търговия между ЕС-САЩ, преговорите за което ще започнат в рамките на годината, може да представлява истинско решение на кризата, като ще стимулира икономическия ръст и ще осигури така необходимите работни места. Това заяви председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу на пресконференция в Брюксел днес, цитиран от АФП.
Споразумение, което ще създаде най-големия блок за свободна търговия в света, би било „новаторско” и истинска промяна на ситуацията, като ще носи допълнителни 0,5 % ръст на годишна база към икономиката на ЕС, заяви председателят на ЕК.
„Това ще е стимул за икономиките ни, който няма да ни струва и един цент”, допълва Жозе Барзу, като припомня, че след като са преминали през различни препятствия и противоречия през годините, двете страни са готови за споразумение.
Приветствайки поетия от президента на САЩ Барак Обама ангажимент тази нощ, обявявайки започването на преговори с ЕС, председателят на Еврокомисията е заявил, че това е сигурен белег, че „нещата са сериозни”.
„Това показва допълнително, че ЕС и САЩ са стратегически партньори, които са готови да направят необходимото, за да подсилят икономиките си”, допълва Жозе Барозу.
Според него на този етап най-важното е „да се задвижат нещата възможно най-бързо”, като преговорите могат да започнат още през първата половина на годината, по време на ирландското председателство на ЕС.
„Колкото по-рано започнем, толкова по-рано можем да достигнем до успешно заключение”, подчертава председателят на ЕК припомняйки, че преговорният процес ще бъде труден, тъй като покрива голям брой въпроси.
По време на речта на Барак Обама за „състоянието на съюза” снощи, президентът на САЩ заяви, че е взел решение за започване на преговори с ЕС, „защото свободната търговия през Атлантика подкрепя милиони добре платени американски работни места”.
Икономиките на ЕС и САЩ формират близо половината от глобалната икономическа продукция и около една трета от глобалната търговия, което означава, че подобно споразумение ще има много сериозен ефект, особено върху развиващите се гиганти като Бразилия, Индия и Китай, за които търговията представлява основен фактор на развитието, припомнят международните наблюдатели.
Самите преговори ще се съсредоточат върху достъпа до пазари, регулиране на безмитните бариери, които и от двете страни се използват за защита на вътрешните пазари, като се очаква земеделието да е най-трудния въпрос, тъй като и ЕС и САЩ ще защитават интересите си в производството и износа.