След маратон от преговори на климатичната конференция във Варшава в последния момент бе прието Споразумение за приноса на страните в борбата с глобалното затопляне и помощта за южните страни. То поставя основата за споразумение за ограничаване на глобалното затопляне до 2 градуса по Целзий в Париж през 2015 г., предаде АФП.

Около 200 страни успяха да постигнат консенсус между богати и бедни държави за споделяне на усилията в борбата с глобалното затопляне на преговорите във Варшава, които трябваше да приключат вчера, но бяха продължени до постигането на споразумение.

Единствената конкретна мярка, приета до днес, беше споразумение за нови правила в защита на тропическите гори, които поглъщат въглеродния диоксид с растежа на дърветата.

Преговарящите в крайна сметка се съгласиха, че всички държави трябва да действат за намаляване на парниковите емисии, очертавайки своя „принос".

Първоначално използваният термин беше „ангажименти", но с него не бяха съгласни големите страни с бурно развиващи се икономики като Китай и Индия.

Според последния климатичен пакт, Протокола от Киото, само най-развитите страни трябваше да ограничат парниковите си емисии - на което се противопоставиха САЩ, настоявайки и страни като Китай и Индия да бъдат задължени да го сторят.

Компромисният текст беше изготвен след повече от час неофициални разговори в единия ъгъл на залата между ръководителите на делегации.

В него се предлага държавите да очертаят в писмен вид своя „принос" в борбата с климатичните промени, като текстовете ще бъдат вмъкнати в споразумението по въпроса за намаляване на парниковите газове. То се очаква да бъде прието в Париж през 2015 г. и да влезе в сила от 2020 г.