Американско предложение - Европа да бъде компенсирана с доставки на природен газ, ако Москва реши да използва енергийните доставки като лост за упражняване на натиск.
Идеята на президента Барак Обама беше представена на традиционната среща между Европейските лидери и Съединените щати.
"Смятам, че Европа, колективно, трябва да преосмисли своята енергийна политика и да намери начин за разнообразяване и ускоряване на енергийната независимост. Съединените щати, като източник на енергийни ресурси, са един от вариантите", посочи Обама.
Тема на разговорите бе и търговското споразумение между Европа и Съединените Щати. Според Брюксел то ще стимулира търговския обмен и ще гарантира на ЕС 119 милиарда евро годишна печалба.
"Трансатлантическото споразумение ще увеличи възможностите за растеж. Не само за едрия бизнес, а също за средния и дребния бизнес, за създаването на нови работни места от двете страни на Атлантика”, заяви председателят на ЕК Жозе Барозу.
Междувременно: Украйна се готви за шок
Украйна се съгласи да повиши драстично цената природния газ за домакинствата с до 50%, за да отговори на условията за заем от Международния валутен фонд (МВФ), предаде Франс прес.
Новото, подкрепено от Запада правителство в Киев, иска заем от 15-20 млрд. долара (10,9-14,5 млрд. евро) от МВФ, за да уравновеси приходите и разходите си и да изплати лихвите по заемите с настъпващ падеж.
Екип на МВФ се срещна с министър-председателя Арсений Яценюк в Киев днес за последен кръг от разговори преди пакетът да бъде одобрен от Вашингтон следващия месец.
МВФ постави като едно от основните си изисквания за одобрение на програмата незабавното прекратяване на субсидиите за скъпия газ. Сред другите изисквания на фонда е централната банка да спре да подкрепя украинската валута и правителството да намали корупцията и бюрокрацията.
Одобрението на програмата от страна на МВФ ще задвижи отпускането на по-нататъшната помощ както от Вашингтон, така и от ЕС. Яценюк заяви, че очаква ЕС да изпрати 1,6 млрд. евро в рамките на два месеца след одобрението на програмата от МВФ. САЩ също обещаха да отпуснат 1 млрд. долара като гаранции по заеми, а Япония обеща до 1,5 млрд. долара.