Приетият от американският конгрес миналата седмица закон, станал известен като „Списъкът Магнитски”, който съдържа списък от имена на руски държавни служители и замразяване на техни средства, се превръща в тема на ожесточено дипломатическо напрежение, в което думата отново ще имат най-силните.

Имената в списъка Магнитски са на държавни служители, които са били свързани с обстоятелствата, довели до смъртта на руския адвокат Сергей Магнитски, който умира в затвор 37 в Москва през 2009 г., след близо година прекарана в следствен арест по обвинение в измама.

Адвокат Сергей Магнитски стана известен със защитата си на членове на най-големия навремето инвестиционен фонд в Русия „Ермитаж Капитал”, чийто американски директор Уилям Боулдър изгуби благоволението на Кремъл и му беше отказана руска виза през 2005 г.

Близките на Магнитски обвиняват властите, че адвокатът е бил държан при мъчителни условия и нарочно не му оказана медицинска помощ при много му здравословни проблеми, заради свидетелските му показания срещу служители на руското вътрешно министерство.

Според прокуратурата на Русия Магнитски е починал в следствие на сърдечна недостатъчност, възпален панкреас, течност в мозъка, в комбинация с други фактори, включително диабет.

Руският президент Владимир Путин зае открита позиция осъждайки „списъка Магнитцки” като „неприятелски акт от страна на САЩ”.

„Разследването на смъртта на Магнитски все още продължава и все още не е ясно, кой е крив, и кой прав, и каква е ситуацията. Това е чисто политически, неприятелски акт”, заяви Владимир Путин пред руски медии.

„И не разбирам защо. Защо им е нужен. Те (САЩ) говорят за ново начало в отношенията, а правят ситуацията по-лоша”, допълва руският държавен глава.

„Не умират ли хора и в техните затвори? Защо не затварят Гуантанамо от осем години, където хора са държани без процес или следствие, и ходят оковани във вериги като в Средните векове”, подчерта още Владимир Путин.

Държавната Дума на Русия вече заплаши с ответен списък на американски чиновници, наречен на името на Дима Яковлев, руско дете, осиновено и починало в САЩ, след като приемният му баща го оставил заключено в колата на слънце.

Оправдаването на бащата на Дима Яковлев от американския съд предизвика остра гневна реакция в руското общество и медии, които следяха процеса от близо.

В изявлението си Владимир Путин определи намерението на Думата като „напълно правилно” и добави, че мерките трябва да адекватни, но не и обидни.

Последната дума засега има президентът на САЩ Барак Обама, който трябва да подпише приетият от конгрес закон, за да легализира „Списъка Магнитски”.