От тази сутрин в Алепо е в сила „хуманитарна пауза" за евакуация на цивилните и ранените. Тя трябваше днес следобед да е приключила, но Русия реши да я продължи с още едно денонощие и дори с още няколко дни, ако бунтовниците не подновят сраженията.

Каква е ситуацията в Алепо - проспериращата някога икономическа столица на Сирия. Под контрола на опозицията са югоизточните райони и предградия. От пролетта те са обсадени от правителствената армия.

Там живеят около 250 хиляди души, за които се грижат едва около 30 лекари. За хората са отворени 6 хуманитарни коридора към онези части на града, където не се водят сраженеия..

Отделно, за онези бунтовници, които пожелаят, са гарантирани още 2 коридора да се изтеглят извън града към контролираните от други опозиционни групировки райони.

Аргументът на Москва за подкрепата на режима е, че част от града е под контрола на ислямисткото формирование „Джаиш ал-Фатах", което обединява няколко групировки. Най-мощната сред тях е бившето крило на „Ал Кайда” - Фронтът „Ан Нусра”. Няколко квартала се владеят от отряди на Свободната сирийска армия.

Разграничаването на умерената опозиция от ислямистите вече е предмет на консултации между Съединените щати, Саудитска Арабия, Катар и Турция.

„Снощи разговарях с президента Путин и обсъдихме ситуацията в Алепо. Той иска „Ан Нусра” да се махне от града. Обсъдихме как може да стане това и да се установи мир за населението”, заяви турският президент Реджеп Ердоган.

В контролираните от правителството квартали живеят около 1 милион души, които не са застрашени от хуманитарна катастрофа.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement