Специалните служби в цял свят имат възможността от години да подслушват разговори по Skype и дори да локализират мястото, от които даден потребител използва приложението, благодарение на специална технология, предоставена от компанията „Майкрософт” още през 2011 г.
Това става ясно от публикация на руския ежедневник „Ведомости”, посветена на сигурността на информацията в интернет.
Пред изданието водещи експерти в областта на кибер-сигурността в Русия разказват, че когато „Майкрософт” закупува Skype през 2011 г., компютърният гигант е снабдил определени клиенти със софтуер за „законно” подслушване.
Практически технологията позволява на „клиента” да задейства специален режим в Skype, благодарение на който кодът, който се генерира от компютъра или телефона на абоната, се генерира и на съответния сървър.
Получавайки достъп до сървъра, могат да се подслушват разговорите и четат съобщенията. Тази технология е предоставена от „Майкрософт” на добра воля на тайните служби в цял свят.
В случая с руските, които не винаги получават съдебно разрешение, технологията се използва „при поискване”, разказват експертите пред изданието. Официални представители на самите служби са отказали коментар.
В коментар на публикацията на „Ведомости” по-късно днес, представител на компанията Skype в Русия е отрекъл приложението да се използва от тайните служби за подслушване.
„За гарантиране на сигурността на продуктите на „Майкрософт” (собственикът на Skype), с цел използването им от държавни органи, компанията има споразумение за използване на изходния код на продукта. Разкриването на кода не означава предоставянето на възможност за достъп до продукти, които се използват от търговски или частни лица и не дава възможност на държавни организации да четат кодираните съобщения, или да получават данни на частни потребители”, се казва в комюникето на компанията-партньор на Skype в Русия.
Неназованият представител е подчертал, че „предоставянето на изходния код не означава разкриване на тайните на личната кореспонденция или достъп до лични данни”.
„Всички алгоритми за кодиране, които използват държавните органи в различните страни, са широко известни: в Русия това е ГОСТ, в САЩ е AES и тн. Дори да разполагаш с алгоритъма на кода, ако не разполагаш с ключа, който се създава от страна на потребителя, прочитането на съобщенията е невъзможно – това е една от основите на криптографията”, допълва представителят на Skype.