Седеф Кабаш е един от вече 77 турски журналисти, изпратени в затвора заради обида на президента, по данни на Репортери без граници.
Турция въведе наказателно преследване за обида на държавния глава. А законът все по-често влиза в употреба. Ако обидиш Ердоган в личен разговор, влизаш в затвора от една до четири години, ако го направиш публично - до шест години затвор.
По време на предаване на живо от студиото на „Си Ен Ен Тюрк“ на 22 януари 2022 година, популярната водеща Седеф Кабаш разказва известна поговорка, без дори да свързва името на президента Ердоган с нея.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Като журналист бях арестувана за два месеца. Бях осъдена на 13 години затвор и след това на друга инстанция на три години затвор. Пресата е под голям натиск в Турция. Това не се случи само на мен. Много от моите колеги бяха хвърлени в затвора, защото си позволяват да се изразяват, задаваха въпроси или коментираха. И не само журналисти са затворници в Турция днес. Политическите опоненти също са хвърлени в затвора“, разказва Седеф Кабаш.
Само последния вторник 41 протестиращи са получили обвинение за обида на президента. Над 1500 са арестувани от началото на обявените от властите за незаконни протести, избухнали на 19 март, когато е арестуван най-видният политически опонент на президента Ердоган - Екрем Имамоглу.
Тарик Торос е главен редактор на вече бившия телевизионен канал „Бугун“ до 2015 година. Успява да напусне Турция точно преди да бъде вкаран в затвора. Намира се в Англия, където е избягал със семейството си. Той разказва за началото на ерата, когато управлението на Ердоган започва да затяга примката около свободата на изразяване.
„През декември 2015 година, компанията, която седеше зад нашата медия, беше превзета от държавен синдик. Дойде нова ера. Компании се превземаха от държавната“, споделя Тарик Торос.
„На 28 октомври 2015 година тези държавни синдици влязоха в нашия нюзрум. Ние се съпротивлявахме цели осем часа. Не ги допуснахме до контролната зала. Но те прекъснаха кабелите и така преустановиха сателитното предаване“, разказва още той.
Тарък Торос е от тези смели турци, които се съпротивляват до последно и буквално е на живо в ефир до минутата, когато телевизията, която управлява, е физически спряна от ефира и заглушена завинаги.
Тогава той напуска Турция и бяга в Англия, непосредствено преди да бъде издадена заповедта му за арест. Двете му деца израстват в Англия и не познават родината на родителите си.
Седеф Кабаш остава в затвора за поговорката общо няколко месеца. Губи работата си в „Си Ен Ен Тюрк“, а днес продължава да е сред малкото останали критични гласове, но само в социалните мрежи.
„Екрем Имамоглу е само последният пример. Ние превръщаме съдебната система в инструмент, превръщаме съдебната система в бухалка, за да бием опозицията, вкарваме ги в затвора и проблемът се решава“, разказва Седеф.
Тя вярва, че арестът на най-видния политически опонент на президента Ердоган и фаворит на турците да бъде следващ президент на страната е нова, критична точка на необратимост, след която Турция няма да бъде демократична страна.
Социологическите проучвания показват, че Екрем Имамоглу би бил избран за президент на Турция, ако изборите бяха днес. Той е най-популярната фигура на Народно републиканската партия - така наречената Кемалистка партия, която по традиция има подкрепата на градското население, интелигенцията, светска Турция, която гледа към Европа и следва заветите на бащата на нацията - Кемал Ататюрк, но вече и на по-широки маси хора.
Турция има по-дълга демократична традиция от почти всички страни в Източна Европа. Турция на Ататюрк, бащата на нацията, основана през 1923 година, винаги от създаването си е била демокрация. Но процесът, който днес доведе до ареста на най-вероятния бъдещ президент започва преди около 10 години, на дванадесетата година от управлението на Ердоган.
Арестът на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу е ново ниво на затягане на режима, Ново стъпало след репресиите от 2016 година, когато всеки критичен глас е обявен за гюленист - турският аналог на понятието чуждестранен агент, използван за изтриване на демократичните сили в Русия. Имамоглу никак не е единственият обвинен за тероризъм.
Рискът, който поема всеки един човек на улицата да бъде хвърлен в затвора и масовостта на протестите, са впечатляващи. И показват колко силна е волята на нашите съседи да са свободни. Колко силно влияние имат над стоте години демократична традиция, завещана от Мустафа Кемал Ататюрк.
Целия репортаж по темата вижте във видеото.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK