Историческото холандско пристанище Ротердам не е град, който позволява на хората безвъзмездно да се ползват от социалните помощи, когато останат без работа.
Нещо повече, градската управа задължава всеки безработен, който е в края на гратисния период за получаване на социалните помощи, да работи по осем часа седмично за общинските власти, като чистачи на улиците например, разказва в свой репортаж от холандския град новинарската телевизия „Франс 24”.
Осемте часа работа на седмица са част от обща програма за заетост от 20 часа седмично, която включва и задължителна професионална подготовка по търсене на работа в желаната сфера.
Общата продължителност на програмата е 15 седмици и е задължителна за всички безработни в Ротердам, които се намират в края на правото на социална помощ, която възлиза на 830 евро месечно за самотноживеещ, които в Холандия се изплащат от общинския бюджет.
В случай на закъснения или неоправдани отсъствия, или провалени интервюта за работа, социалните помощи падат с 30 % на първо време, преди да бъдат временно и напълно отнети.
И ако целта на програмата „Werk Loont” (от работа се печели) е да подтиква безработните да намират по-бързо работа, тя е и помогнала за допълнително намаляване на общинските разходи.
Нивото на безработица в Ротердам е 12 % от 600 000 души население, или почти двойна спрямо националния показател за Холандия.
Резултатите в Ротердам са повече от видими: бюджетният дефицит, предвиден за социално подпомагане, който възлизал на 91 млн. евро през 2011 г. се очаква да спадне до 20 млн. евро за 2012 г.
От началото на годината през програмата „Werk Loont” са преминали 3 100 души, 40 % от които вече не разчитат на социалните помощи.