Космическата сонда „Юнона” изпълни успешно мисията си и влезе в орбита около Юпитер. Това стана факт след петгодишно пътуване до най-голямата планета в Слънчевата система.

Навлизането в орбита около Юпитер стана в 3,53 ч. по Гринуич (6,53 ч. наше време). 35 минути преди това „Юнона” запали двигателите си, за да изпълни предварително програмираната маневра.

 „Успех. „Юнона” е в орбита около Юпитер и ще разкрие тайните на планетата”, съобщи НАСА в „Туитър”.

През следващите 20 месеца сондата трябва да обиколи планетата 37 пъти.

„Юнона” е апаратът, който се е доближил най-близо до Юпитер. Той ще надникне през облаците на планетата от само 5000 км височина.

Първият апарат, преминал край Юпитер, беше корабът „Пионер едно”. Това се случи през 1973 г. Последната космическа мисия до Юпитер беше отпреди повече от две десетилетия. Изпратена към Юпитер тогава беше сондата „Галилей”.

Сега обаче „Юнона” ще се опита да даде отговор на редица въпроси, останали неизяснени по време на мисията на „Галилей”.

Смята се, че Юпитер е първата планета, формирала се в Слънчевата система и че вероятно тя е „уловила” много елементи и газове, останали след формирането на Слънцето.

Изследователите се надяват, че благодарение на мисията на „Юнона” ще могат „да се върнат назад във времето” и да изучат формирането не само на Юпитер, но и на цялата Слънчева система.

Изпращането на „Юнона” до Юпитер струва 1,1 млрд. долара.