Смъртта на дете от морбили предизвика спешни призиви от страна на британските служители в областта на общественото здраве за ваксиниране на децата, тъй като Обединеното кралство е изправено пред наплив от дезинформация в социалните медии, до голяма степен от САЩ, предаде БГНЕС.

Морбили е силно инфекциозно заболяване, което може да причини сериозни усложнения. То може да бъде предотвратено чрез двойна ваксинация с MMR (морбили, паротит и рубеола) в ранна детска възраст, предаде АФП.

На 14 юли министърът на здравеопазването Уес Стрийтинг потвърди пред парламента, че в Обединеното кралство е починало дете от морбили.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Не бяха съобщени никакви подробности, но вестниците The Sunday Times и Liverpool Echo съобщиха, че детето е било тежко болно от морбили и други сериозни здравословни проблеми в болницата Alder Hey в северозападния град.

Антиваксърите бързо публикуваха непотвърдени твърдения за смъртта в социалните мрежи.

Един от британските инфлуенсъри, Ели Грей, която има над 200 000 последователи в Instagram, публикува видеоклип, в който отрича детето да е починало от морбили.

„Морбили не е това смъртоносно заболяване... то не е опасно“, каза Грей.

Тя разкритикува Alder Hey за публикуването на видеоклип, който „наистина, наистина подтиква и манипулира родителите да поставят ваксината MMR“.

Нейният видеоклип беше препубликуван от друг британски инфлуенсър - Кейт Шемирани, бивша медицинска сестра, която публикува здравни конспиративни теории.

"Нито една ваксина никога не е била доказано безопасна и нито една ваксина никога не е била доказано ефективна", твърди Шемирани.

„За тези от вас, които не знаят, морбили е наистина гаден вирус“, каза той във видеоклип и добави, че ваксината е начин да „предпазите себе си и близките си“.

От Alder Hey съобщиха, че от юни насам са лекували 17 деца с морбили.

Тя публикува видеоклип, в който консултантът по детски инфекциозни болести Андрю Макардъл разглежда „митове“ за морбили, включително и това, че инжекцията MMR причинява аутизъм.

Това невярно твърдение идва от опровергано проучване от 1998 г. на британския лекар Андрю Уейкфийлд, който по-късно е отстранен от работа.

То обаче предизвика международен спад във ваксинациите.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK